Pams Desiccated Coconut — 500g
As of 1 Oct 2026, Pams Desiccated Coconut 500g is cheapest at New World at $7.39 ($14.78/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $3.75 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $7.39 — currently $7.39 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.40/100g
- Average
- $13.91/100g
- Highest
- $13.98/100g
Pak'nSave · 1kgNow$1.40/100gAll-time low
New World · 500gNow$1.48/100g
New World · 250gNow$1.60/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 14 Jul$15.00/100g
9 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Pams | 1kg | $6.99 | $1.40/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Pams | 500g | $7.39 | $1.48/100g | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 250g | $3.99 | $1.60/100g | In stock | 1 Oct | |
| Pams | 1kg | $6.99 | $13.98/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Pams | 1kg | $3.75 | $15.00/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSavePrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Pams Desiccated Coconut 500g cheapest?
- New World has the lowest price at $7.39 ($14.78/1 kg).
- What is the unit price of Pams Desiccated Coconut 500g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.48/100g.
- What is the lowest price ever for Pams Desiccated Coconut 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Pams Desiccated Coconut 500g is $3.75 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $7.39 at New World.

