Heartland Salt & Vinegar Potato Chips — 150g
As of 30 Sept 2026, Heartland Salt & Vinegar Potato Chips 150g is cheapest at Pak'nSave at $2.69 ($1.79/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $1.19 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $4.09 — currently $2.69 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 1 sibling variation — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.33/100g
- Average
- $1.50/100g
- Highest
- $1.86/100g
Pak'nSave · 150gNow$1.86/100g
New World · 100gNow$2.13/100gLow
Pak'nSave · 100gLast seen 15 Jul$1.33/100g
New World · 150gLast seen 15 Jul$2.13/100g
44 prices recorded · 21 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Heartland | 150g | $2.69–$2.79 | $1.79/100g–$1.86/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Heartland | 100g | $2.39 | $2.13/100g | In stock | 30 Sept | |
| Heartland | 100g | $1.99–$2.79 | $1.33/100g–$1.86/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Heartland | 150g | $3.19 | $2.13/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Heartland | 150g | $2.50 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

HeartlandBest
Pak'nSaveSalt & Vinegar · 100g$1.33/100g–$1.86/100g$1.99–$2.79Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveSalt & Vinegar · 150g$1.79/100g–$1.86/100g$2.69–$2.79
New WorldSalt & Vinegar · 100g$2.13/100g$2.39
New WorldSalt & Vinegar · 150g$2.13/100g$3.19Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZSalt & Vinegar · 150g$2.50Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Heartland Salt & Vinegar Potato Chips 150g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $2.69 ($1.79/100 g).
- What is the unit price of Heartland Salt & Vinegar Potato Chips 150g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $1.79/100g.
- What is the lowest price ever for Heartland Salt & Vinegar Potato Chips 150g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Heartland Salt & Vinegar Potato Chips 150g is $1.19 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $2.69 at Pak'nSave.