Ingham's Chicken Frozen Whole · NZ — 1.5kg
As of 30 Sept 2026, Ingham's Chicken Frozen Whole · NZ 1.5kg is cheapest at Pak'nSave at $11.49 ($7.66/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $5.49 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $27.99 — currently $11.49 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 4 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.44/100g
- Average
- $0.72/100g
- Highest
- $0.85/100g
Pak'nSave · 1.5kgNow$0.77/100g
Pak'nSave · 850gNow$0.85/100g
Pak'nSave · 1.25kgLast seen 15 Jul$0.48/100g
New World · 850gLast seen 15 Jul$0.96/100g
22 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingham's | 1.5kg | $11.49 | $0.77/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Ingham's | 850g | $7.19 | $0.85/100g | In stock | 30 Sept | |
| Ingham's | 1.25kg | $5.99 | $0.48/100g–$0.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Ingham's | 850g | $8.19 | $0.96/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Ingham's | 1.5kg | $14.90 | — | In stock | 30 Sept | |
| Ingham's | 1.5kg | $11.49 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Ingham'sBest
Pak'nSaveFrozen Whole Chicken · 1.25kg$4.79/1kg–$5.99/1kg$5.99Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveFrozen Whole Chicken · NZ · 1.5kg$7.66/1kg$11.49
Pak'nSaveFrozen Whole Chicken · 850g$8.46/1kg$7.19
New WorldFrozen Whole Chicken · 850g$9.64/1kg$8.19Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZinghams chicken whole frozen · NZ · 1.5kg$11.49
Woolworths NZWhole · 1.5kg$14.90
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Ingham's Chicken Frozen Whole · NZ 1.5kg cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $11.49 ($7.66/1 kg).
- What is the unit price of Ingham's Chicken Frozen Whole · NZ 1.5kg?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $0.77/100g.
- What is the lowest price ever for Ingham's Chicken Frozen Whole · NZ 1.5kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Ingham's Chicken Frozen Whole · NZ 1.5kg is $5.49 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $11.49 at Pak'nSave.

