Mainland Tasty Aged Cheddar Cheese — 700g
As of 30 Sept 2026, Mainland Tasty Aged Cheddar Cheese 700g is cheapest at Pak'nSave at $16.99 ($2.43/100 g) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $8.00 at Pak'nSave (14 Jul); highest: $23.59 — currently $16.99 at Pak'nSave. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.85/100g
- Average
- $1.85/100g
- Highest
- $13.49/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.97/100g
Pak'nSave · 100gNow$2.20/100gLow
New World · 1kgNow$2.36/100g
Pak'nSave · 700gNow$2.43/100g
New World · 100gNow$2.78/100g
22 prices recorded · 14 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mainland | 100g | $19.69 | $1.97/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $10.99 | $2.20/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 1kg | $23.59 | $2.36/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 700g | $16.99 | $2.43/100g | In stock | 30 Sept | |
| Mainland | 100g | $11.49 | $2.78/100g | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSavePrices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mainland Tasty Aged Cheddar Cheese 700g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $16.99 ($2.43/100 g).
- What is the unit price of Mainland Tasty Aged Cheddar Cheese 700g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $2.43/100g.
- What is the lowest price ever for Mainland Tasty Aged Cheddar Cheese 700g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mainland Tasty Aged Cheddar Cheese 700g is $8.00 at Pak'nSave (14 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $16.99 at Pak'nSave.


