Bellaverde Sweet Stem Broccoli — 250g
As of 30 Sept 2026, Bellaverde Sweet Stem Broccoli 250g is cheapest at New World at $3.29 ($13.16/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $0.99 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $9.29 — currently $3.29 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 6 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $0.02/100g
- Average
- $1.60/100g
- Highest
- $1.60/100g
16 prices recorded · 8 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Bellaverde | 1kg | $2.99–$5.29 | $1.20/100g–$2.12/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Bellaverde | 250g | $3.29 | $1.32/100g | In stock | 30 Sept | |
| Bellaverde | 1kg | $4.49 | $1.80/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| — | Standard | $2.00 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | Standard | $1.79 | — | In stock | 30 Sept | |
| Fresh Vegetable | Standard | $1.80 | — | In stock | 30 Sept | |
| Eat Your Greens | 50g | $8.29 | — | In stock | 30 Sept | |
| — | Standard | $1.99 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- –

- –

- –

- 1

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Bellaverde Sweet Stem Broccoli 250g cheapest?
- New World has the lowest price at $3.29 ($13.16/1 kg).
- What is the unit price of Bellaverde Sweet Stem Broccoli 250g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.32/100g.
- What is the lowest price ever for Bellaverde Sweet Stem Broccoli 250g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Bellaverde Sweet Stem Broccoli 250g is $0.99 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.29 at New World.