Mercer Mushrooms Portabello — 200g
As of 30 Sept 2026, Mercer Mushrooms Portabello 200g is cheapest at Pak'nSave at $4.99 ($24.95/1 kg) in New Zealand.
Prices updated 30 Sept 2026
Lowest recorded price: $2.45 at Woolworths NZ (30 Jun); highest: $29.95 — currently $4.99 at Pak'nSave. Tracked since Jun 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $2.50/100g
- Average
- $2.50/100g
- Highest
- $3.50/100g
Pak'nSave · 200gNow$2.50/100gAll-time low
Pak'nSave · eaNow$2.50/100gAll-time low
New World · eaLast seen 15 Jul$3.00/100g
6 prices recorded · 4 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| — | 200g | $4.99 | $2.50/100gBest | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Mushrooms | ea | $4.99 | $2.50/100g | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Mushrooms | ea | $4.99 | $2.50/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Mushrooms | ea | $5.99 | $3.00/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Fresh Vegetable | 200g | $4.99 | — | In stock | 30 Sept | |
| Meadow Mushrooms | Standard | $4.99 | — | In stock | 30 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

- 2

- –

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Mercer Mushrooms Portabello 200g cheapest?
- Pak'nSave has the lowest price at $4.99 ($24.95/1 kg).
- What is the unit price of Mercer Mushrooms Portabello 200g?
- Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $2.50/100g.
- What is the lowest price ever for Mercer Mushrooms Portabello 200g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mercer Mushrooms Portabello 200g is $2.45 at Woolworths NZ (30 Jun), since we began tracking in Jun 2026. The current cheapest price is $4.99 at Pak'nSave.