Hellers Manuka Smoked Ham Leg — 100g
As of 1 Oct 2026, Hellers Manuka Smoked Ham Leg 100g is cheapest at Woolworths NZ at $3.50 in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $1.99 at Pak'nSave (21 Jul); highest: $31.90 — currently $3.50 at Woolworths NZ. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 2 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.99/100g
- Average
- $2.44/100g
- Highest
- $4.29/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 22 Jul$1.99/100g
Pak'nSave · 100gLast seen 5 Aug$2.89/100g
New World · 100gLast seen 5 Aug$4.29/100g
24 prices recorded · 15 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hellers | 1kg | $1.99 | $1.99/100g | In stock | 21 Julout of date · not compared | |
| Hellers | 100g | $5.50 | $2.89/100g | In stock | 4 Augout of date · not compared | |
| Hellers | 100g | $3.29 | $3.29/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Hellers | 1kg | $3.29 | $3.29/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Hellers | 100g | $3.49 | $4.29/100g | In stock | 4 Augout of date · not compared | |
| Hellers | 100g | $3.50 | — | In stock | 1 Oct |
Cheapest by brand
Cheapest store per item
Cheapest by product
Cheapest store per item
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Pak'nSaveShaved Manuka Smoked · 1kg$19.90/1kg$1.99Last seen 22 Jul · not compared
Pak'nSaveShaved Champagne Leg Ham · 100g$28.90/1kg$5.50Last seen 5 Aug · not compared
Pak'nSaveShaved Champagne Leg Ham · 100g$32.90/1kg$3.29Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveShaved Manuka Smoked · 1kg$32.90/1kg$3.29Last seen 15 Jul · not compared
New WorldShaved Champagne Leg Ham · 100g$42.90/1kg$3.49Last seen 5 Aug · not compared
Woolworths NZManuka Smoked · 100g$3.50
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Hellers Manuka Smoked Ham Leg 100g cheapest?
- Woolworths NZ has the lowest price at $3.50.
- What is the lowest price ever for Hellers Manuka Smoked Ham Leg 100g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Hellers Manuka Smoked Ham Leg 100g is $1.99 at Pak'nSave (21 Jul), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $3.50 at Woolworths NZ.