Meadow Fresh Traditional Sour Cream — 125g
As of 1 Oct 2026, Meadow Fresh Traditional Sour Cream 125g is cheapest at New World at $2.39 ($1.91/100 g) in New Zealand.
Prices updated 1 Oct 2026
Lowest recorded price: $2.19 at Pak'nSave (1 Oct); highest: $4.69 — currently $2.39 at New World. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.32/100g
- Average
- $1.99/100g
- Highest
- $2.19/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.32/100gAll-time low
Pak'nSave · 100gNow$1.75/100gLow
New World · 250gNow$1.88/100g
New World · 125gNow$1.91/100g
Pak'nSave · 250gLast seen 14 Jul$1.75/100g
13 prices recorded · 10 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Meadow Fresh | 100g | $3.29 | $1.32/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 100g | $2.19 | $1.75/100g | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 250g | $4.69 | $1.88/100g | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 125g | $2.39 | $1.91/100g | In stock | 1 Oct | |
| Meadow Fresh | 250g | $3.99 | $1.60/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 100g | $2.19 | $2.19/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 100g | $3.99 | $3.99/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Meadow Fresh | 100g | $3.99 | — | In stock | 29 Sept |
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

Meadow FreshBest
Pak'nSaveTraditional Sour Cream & Chives · 100g$1.32/100g$3.29
Pak'nSaveTraditional Sour Cream · 250g$1.75/100g$2.19Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveTraditional · 100g$1.75/100g$2.19
New WorldTraditional Sour Cream · 250g$1.88/100g$4.69
New WorldTraditional Sour · 125g$1.91/100g$2.39
Pak'nSaveTraditional · 100g$2.19/100g$2.19Last seen 14 Jul · not compared
Pak'nSaveTraditional Sour Cream & Chives · 100g$3.99/100g$3.99Last seen 14 Jul · not compared
Woolworths NZTraditional Sour Cream & Chives · 100g$3.99
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- Where is Meadow Fresh Traditional Sour Cream 125g cheapest?
- New World has the lowest price at $2.39 ($1.91/100 g).
- What is the unit price of Meadow Fresh Traditional Sour Cream 125g?
- Priced per 100g. New World offers the best value at $1.91/100g.
- What is the lowest price ever for Meadow Fresh Traditional Sour Cream 125g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Meadow Fresh Traditional Sour Cream 125g is $2.19 at Pak'nSave (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026. The current cheapest price is $2.39 at New World.
