Mainland Colby Cheese — 500g
Lowest recorded price: $5.99 at Pak'nSave (29 Sept); highest: $17.99. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 8 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $1.43/100g
- Average
- $1.43/100g
- Highest
- $1.71/100g
20% above average
Pak'nSave · 100gNow$1.71/100gLow
New World · 1kgNow$1.80/100g
Pak'nSave · 100gNow$1.80/100g
New World · 100gNow$1.90/100g
New World · 700gNow$1.98/100g
New World · 100gNow$3.20/100g
Showing the most tracked lines. Filter by retailer or brand to focus.
21 prices recorded · 13 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Mainland | 100g | $9.00–$15.99 | $1.60/100g–$1.80/100g | In stock | 14 Jul | |
| Mainland | 1kg | $17.99 | $1.80/100g | In stock | 14 Jul | |
| Mainland | 100g | $8.99 | $1.80/100g | In stock | 14 Jul | |
| Mainland | 100g | $14.79 | $1.90/100gBest | In stock | 29 Sept | |
| Mainland | 700g | $11.49 | $1.98/100g | In stock | 29 Sept | |
| Mainland | 500g | $8.49 | $2.10/100g | In stock | 4 Aug | |
| Mainland | 250g | $5.99 | $2.40/100g | In stock | 29 Sept | |
| Mainland | 100g | $6.00 | $2.80/100g | In stock | 14 Jul | |
| Mainland | 100g | $5.99 | $3.20/100g | In stock | 11 Aug | |
| Mainland | 700g | $11.50 | — | In stock | 29 Sept | |
| Mainland | 500g | $10.50 | — | In stock | 14 Jul | |
| Mainland | 250g | $7.00 | — | In stock | 14 Jul | |
| Mainland | 1kg | $14.90 | — | In stock | 14 Jul |
$9.00–$15.99$1.60/100g–$1.80/100g
Mainland · 100g
$17.99$1.80/100g
Mainland · 1kg
$8.99$1.80/100g
Mainland · 100g
$14.79$1.90/100gBest
Mainland · 100g
$11.49$1.98/100g
Mainland · 700g
$8.49$2.10/100g
Mainland · 500g
$5.99$2.40/100g
Mainland · 250g
$6.00$2.80/100g
Mainland · 100g
$5.99$3.20/100g
Mainland · 100g
$11.50
Mainland · 700g
$10.50
Mainland · 500g
$7.00
Mainland · 250g
$14.90
Mainland · 1kg
Cheapest by brand
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 100 g at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

MainlandBest
Pak'nSaveSmooth & Creamy Colby · 100g$1.60/100g–$1.80/100g$9.00–$15.99
Pak'nSaveSmooth & Creamy Colby Cheese · 100g$1.71/100g$11.00
New WorldSmooth & Creamy Colby · 1kg$1.80/100g$17.99
New WorldSmooth & Creamy Colby · 100g$1.90/100g$14.79
New WorldColby · 700g$1.98/100g$11.49
New WorldSmooth & Creamy Colby · 500g$2.10/100g$8.49
Pak'nSaveSmooth & Creamy · 250g$2.40/100g$5.99
Pak'nSaveSmooth & Creamy Colby Cheese · 100g$2.80/100g$6.99
New WorldSmooth & Creamy Colby Cheese · 100g$3.20/100g$5.99
Woolworths NZColby · 250g$7.00
Woolworths NZColby · 500g$10.50
Woolworths NZColby · 700g$11.50
Woolworths NZColby · 1kg$14.90
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Mainland Colby Cheese 500g?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Mainland Colby Cheese 500g is $5.99 at Pak'nSave (29 Sept), since we began tracking in Jul 2026.

