Essano Sweet Pea & White Orchid Candle — 300g

As of 30 Sept 2026, Essano Sweet Pea & White Orchid Candle 300g is cheapest at Pak'nSave at $16.99 ($5.66/100 g) in New Zealand.

Prices updated 30 Sept 2026

Lowest recorded price: $16.99 at Pak'nSave (30 Sept); highest: $16.99 — currently $16.99 at Pak'nSave. Tracked since Sept 2026.

Showing prices and history for this exact variant. Other brands and sizes appear on the broader product category page.

Price History

Price over time
Lowest
$16.99
Average
$16.99
Highest
$16.99
Lowest ever
$16.99 · Sep '26
Highest ever
$16.99 · Sep '26
Trend
Steady
At the average price

1 price recorded · 1 change shown

Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.

Price

Cheapest by brand

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Essano Sweet Pea & White Orchid Candle

    Essano Sweet Pea & White Orchid CandleCheapest

    300g

    $5.66/100g$16.99Pak'nSave

Cheapest by product

Ranked per 100 g at each item's cheapest store

  1. 1Essano Sweet Pea & White Orchid Candle

    Essano Sweet Pea & White Orchid CandleCheapest

    300g

    $5.66/100g$16.99Pak'nSave
1 brand available
Pak'nSave
  1. 1Product

Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.

Frequently asked questions

Where is Essano Sweet Pea & White Orchid Candle 300g cheapest?
Pak'nSave has the lowest price at $16.99 ($5.66/100 g).
What is the unit price of Essano Sweet Pea & White Orchid Candle 300g?
Priced per 100g. Pak'nSave offers the best value at $5.66/100g.
What is the lowest price ever for Essano Sweet Pea & White Orchid Candle 300g?
The lowest price OpenOrder has recorded for Essano Sweet Pea & White Orchid Candle 300g is $16.99 at Pak'nSave (30 Sept), since we began tracking in Sept 2026. The current cheapest price is $16.99 at Pak'nSave.