Farmland Cooked Roast Beef — 1kg
Lowest recorded price: $4.93 at Pak'nSave (1 Oct); highest: $56.90. Tracked since Jul 2026.
Showing prices and history for this variant plus 3 sibling variations — the same product and flavour across pack sizes, with unit prices keeping different sizes comparable. Lowest and highest values match the extension's price-history panel.
Price History
Price per 100g over time- Lowest
- $3.59/100g
- Average
- $56.75/100g
- Highest
- $56.90/100g
91% below average
Pak'nSave · 100gNow$4.93/100gLow
New World · 1kgLast seen 15 Jul$3.59/100g
Pak'nSave · 1kgLast seen 15 Jul$4.35/100g
New World · 1kgLast seen 15 Jul$4.45/100g
New World · 100gLast seen 15 Jul$5.89/100g
16 prices recorded · 9 changes shown
Prices shown are from online listings and may differ in-store, especially for fresh items.
Price
| Retailer | Brand | Size | Price | Unit Price | In Stock | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Farmland | 100g | $4.93 | $4.93/100gBest | In stock | 1 Oct | |
| Farmland | 1kg | $35.90 | $3.59/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Farmland | 1kg | $43.50 | $4.35/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Farmland | 1kg | $44.50 | $4.45/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Farmland | 100g | $5.89 | $5.89/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Farmland | 100g | $5.69 | $56.90/100g | In stock | 14 Julout of date · not compared | |
| Farmland | perkg | $52.00 | — | In stock | 14 Julout of date · not compared |
$4.93$4.93/100gBest
Farmland · 100g
$35.90$3.59/100g
Farmland · 1kg
$43.50$4.35/100g
Farmland · 1kg
$44.50$4.45/100g
Farmland · 1kg
$5.89$5.89/100g
Farmland · 100g
$5.69$56.90/100g
Farmland · 100g
$52.00
Farmland · perkg
Cheapest (overall)
Cheapest by brand
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
Cheapest by product
Ranked per 1 kg at each item's cheapest store
1 brand available
New World
Pak'nSave
Woolworths NZ- 1

FarmlandBest
New WorldRoast Beef · 1kg$35.90/1kg$35.90Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveCooked Roast Beef · 1kg$43.50/1kg$43.50Last seen 15 Jul · not compared
New WorldCooked Roast Beef · 1kg$44.50/1kg$44.50Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveBeef Thin Sliced Roast · 100g$49.30/1kg$4.93
New WorldBeef Thin Sliced Roast · 100g$5.89/100g$5.89Last seen 15 Jul · not compared
Pak'nSaveBeef Thin Sliced Roast · 100g$56.90/100g$5.69Last seen 15 Jul · not compared
Woolworths NZroast beef sliced · perkg$52.00Last seen 15 Jul · not compared
Prices shown are indicative and may vary by store location. Confirm pricing at checkout.
Which store is cheaper?
Frequently asked questions
- What is the lowest price ever for Farmland Cooked Roast Beef 1kg?
- The lowest price OpenOrder has recorded for Farmland Cooked Roast Beef 1kg is $4.93 at Pak'nSave (1 Oct), since we began tracking in Jul 2026.
