
Vegetarian Gyro Bowl
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
Crispy chickpea and feta bites with charred onions and peppers, served over lettuce and pita with tzatziki.
Ingredients
- canned chickpeas — drained425 g
- all-purpose flour30 g
- feta cheese — crumbled35 g
- dried oregano — 2 tsp2 g
- garlic powder0.5 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.25 tsp
- olive oil — divided30 ml
- red onion — thinly sliced75 g
- bell pepper — thinly sliced1 ea
- pita breads2 ea
- romaine lettuce heart — shredded1 ea
- tzatziki120 g
Method
- In a medium bowl, combine the chickpeas, flour, feta, oregano, garlic powder, salt and pepper. Add 2 tablespoons of water and use a fork or masher to combine until well blended.
- Scoop 1 tablespoon of the mixture and roll it into a small ball with your hands; makes about 14–15 bites.
- Heat 1 tablespoon of oil in a large pan over medium heat. Add the chickpea bites and cook until golden brown and cooked through, 4–5 minutes per side. Remove and set aside.
- In the same skillet, increase the heat to medium-high and add the remaining 1 tablespoon of oil. Add the onion and pepper and cook until softened and charred, 5–7 minutes.
- Assemble the bowls with lettuce and pita on the bottom of two bowls. Divide the chickpea bites, onions and peppers between them, then top with tzatziki.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 35 g Dairy-free feta instead of feta cheese
- 120 g Hummus instead of tzatziki
Mix the dairy-free feta into the chickpea mixture as written and spoon hummus over the bowls instead of tzatziki; timings are unchanged.
Gluten-free
- 30 g Chickpea flour instead of all-purpose flour
- 140 g Gluten-free pita bread instead of pita breads
Use the chickpea flour as written; the bites may need a minute more per side to set. Warm the gluten-free pita briefly in the pan.
Dairy-free
- 35 g Dairy-free feta instead of feta cheese
- 120 g Hummus instead of tzatziki
Mix the dairy-free feta into the chickpea mixture as written and spoon hummus over the bowls instead of tzatziki; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $38.63 · 63% spare
$14.32
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $45.43 · 62% spare
$17.28
missing 1 item · $2.96 more
New Worldyou pay $45.25 · 57% spare
$19.58
missing 2 items
$6.88a serve
from $6.88 a serve at Pak'nSave · 12 of 13 ingredients priced
About $13.76 of ingredients used for 2 serves.
$35.46 across 3 shops · 12 of 13 items priced · $0.16 more for bigger packs, 64% spare for later
$14.32
missing 1 item
you'll pay $38.63 · 63% of it spare
$17.28
missing 1 item · $2.96 more
you'll pay $45.43 · 62% of it spare
$19.58
missing 2 items
you'll pay $45.25 · 57% of it spare
Buy at
Pak'nSave$29.11

all-purpose flour
$0.13/100g
need 30 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

feta cheese
$2.50/100g
need 35 gOrnelle Cow's Milk Feta Cheese 200g$4.99closest match
Pak'nSave$2.50/100g$4.99·
Woolworths NZ$5.20·
New World$3.00/100g$5.99

salt
$0.01/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 0.25 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

red onion
$2.99/1kg
need 75 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

bell pepper
$0.46/10g
need 1 itemPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

pita breads
$3.59
need 2 itemsPams White Round Pita Bread
Pak'nSave$3.59·
Woolworths NZ$4.49·
New WorldN/A

romaine lettuce heart
$1.59
need 1 itemFancy Standardreal special 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Buy at
Woolworths NZ$3.90

canned chickpeas
$1.20
need 425 gWoolworths chickpeas no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29

garlic powder
$2.70
need 0.5 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89
Buy at
New World$2.45

dried oregano
$1.63/10g
need 2 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70
Not priced
- tzatziki · 120 g