
Stuffed Onions
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
Lebanese-style onion layers rolled around spiced beef and rice, baked in a tangy tomato and pomegranate molasses sauce.
Ingredients
- large yellow onions5 ea
- ground beef — 85% lean450 g
- short-grain rice — rinsed and drained200 g
- Roma tomatoes — finely chopped2 ea
- fresh parsley — chopped15 g
- Lebanese seven spice2 tsp
- ground coriander — 2 tsp5 g
- salt — 2 ½ tsp; divided15 g
- black pepper1 tsp
- olive oil60 ml
- tomato paste50 g
- pomegranate molasses30 ml
Method
- Bring a large pot of water to a boil. Cut off both ends of the onions and make a shallow slit down one side into the core of each onion. Boil the onions for 8–10 minutes until slightly tender. Drain, cool, then gently separate into individual layers. You can save the core 2–3 layers for another use.
- In a large bowl, combine the ground beef, rice, tomatoes, parsley, seven spice, coriander, 1½ tsp of the salt and the black pepper. Mix until just combined.
- Take one onion layer, place about 1–2 tablespoons of filling inside and roll gently (not too tight, as the rice needs room to expand). Repeat with the remaining onion layers and filling. You should get 6–7 layers per onion.
- Preheat the oven to 400°F (200°C). Arrange the stuffed onions seam-side down in a wide oven-safe skillet with a lid, packed snugly in a single layer or slightly overlapping.
- In a bowl, whisk together 480 ml (2 cups) water, the olive oil, tomato paste, pomegranate molasses and the remaining 1 tsp salt. Pour evenly over the onions.
- Bake covered for 60 minutes. Uncover and bake for 15 minutes more. Broil for 2–3 minutes if desired.
- Let rest for 10 minutes before serving. Spoon extra sauce over the top and serve.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 400 g Tinned brown lentils instead of ground beef
Mix the drained lentils into the raw rice filling in place of the beef; they need no browning and the baking time stays the same.
Vegan
- 400 g Tinned brown lentils instead of ground beef
Mix the drained lentils into the raw rice filling in place of the beef; they need no browning and the baking time stays the same.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZBest choiceyou pay $37.57 · 47% spare
$19.88
missing 2 items
Pak'nSaveyou pay $53.90 · 46% spare
$29.25
missing 2 items · $9.37 more
New Worldyou pay $58.70 · 47% spare
$30.96
missing 2 items · $11.08 more
$2.49a serve
from $2.49 a serve at Woolworths NZ · 10 of 12 ingredients priced
About $19.88 of ingredients used for 8 serves.
$54.33 across 3 shops · 11 of 12 items priced · $0.92 more for bigger packs, 49% spare for later
$19.88
missing 2 items
you'll pay $37.57 · 47% of it spare
$29.25
missing 2 items · $9.37 more
you'll pay $53.90 · 46% of it spare
$30.96
missing 2 items · $11.08 more
you'll pay $58.70 · 47% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$11.99

large yellow onions
$2.60
need 5 itemsWoolworths fresh vegetable baby onions 500g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

Roma tomatoes
$3.69
need 2 itemsMutti tomatoes baby roma 400gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$3.69·
Pak'nSave$14.98/1kg$5.99·
New World$19.98/1kg$7.99

Lebanese seven spice
$3.20
need 2 tspGreggs mixed spice ground 30g
Woolworths NZ$3.20·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

ground coriander
$2.50
need 5 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59
Buy at
New World$30.77

ground beef
$21.99/1kg
need 450 gBulgogi Beef 1kg$21.99
New World$21.99/1kg$21.99·
Pak'nSave$22.99/1kg$22.99·
Woolworths NZN/A

short-grain rice
$0.34/100g
need 200 gFortune Long Grain Rice 100g$2.29closest match
New World$0.34/100g$2.29·
Pak'nSave$0.80/100g$2.00·
Woolworths NZ$2.49

fresh parsley
$2.45/10g
need 15 g2 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20

salt
$0.02/10g
need 15 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
Buy at
Pak'nSave$11.57

black pepper
$0.46/10g
need 1 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

tomato paste
$0.76/100g
need 50 gPams Tomato Paste 170g$1.29closest match
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.70
Not priced
- pomegranate molasses · 30 ml