
Spelt Spaghetti with Spicy Sesame Mushrooms
Recipe from Nigella · original post · full recipe on nigella.com
Spelt spaghetti tossed with chestnut mushrooms in a soy, sesame, chilli and lemon sauce. Soba noodles work too, and leftovers make a cold noodle salad for lunch.
Ingredients
- vegetable oil15 ml
- spring onions — about 4, finely chopped60 g
- chestnut mushrooms — sliced300 g
- sesame seeds — 2 tsp5.6 g
- garlic — 2 cloves; peeled and minced10 g
- soy sauce30 ml
- toasted sesame oil — 2 tsp10 ml
- dried chilli flakes0.25 tsp
- unwaxed lemon — zested and 15 ml juice squeezed0.5 ea
- spelt spaghetti200 g
- flat-leaf parsley — finely chopped25 g
Method
- Put a large pan of water on to heat for the spaghetti. When it has almost come to the boil, start the sauce.
- Warm the vegetable oil in a wide lidded pan (large enough to take the pasta later), add the spring onions and stir for a minute until vibrantly green.
- Add the sliced mushrooms and cook for 3–4 minutes over a medium-high heat, turning them frequently.
- Add the sesame seeds, garlic, soy sauce, sesame oil, chilli flakes, lemon zest and 15 ml lemon juice and stir together, then clamp on the lid and simmer on a low heat for 5 minutes, until the mushrooms are soft.
- Once the water is boiling, salt it generously and cook the spaghetti according to the packet, testing a few minutes early. If the mushrooms are ready first, turn off the heat and leave them on the hob.
- Lift the cooked spaghetti straight into the mushroom pan with tongs and toss with most of the parsley, adding a little pasta water, spoonful by spoonful, to help the sauce cohere.
- Divide into bowls and sprinkle with the remaining parsley.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
Gluten-Free Spaghetti with Spicy Sesame Mushrooms
- 30 ml Tamari instead of soy sauce
- 200 g Gluten-free spaghetti instead of spelt spaghetti
Cook the gluten-free spaghetti for the time on the pack and toss it into the sauce straight away with a little more pasta water, as it absorbs more.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZBest choiceyou pay $38.45 · 57% spare
$16.42
missing 1 item
New Worldyou pay $54.57 · 60% spare
$21.89
missing 1 item · $5.47 more
Pak'nSaveyou pay $25.80 · 32% spare
$17.42
missing 3 items
$8.21a serve
from $8.21 a serve at Woolworths NZ · 10 of 11 ingredients priced
About $16.42 of ingredients used for 2 serves.
$35.57 across 3 shops · all 11 items priced · $1.08 more for bigger packs, 57% spare for later
$16.42
missing 1 item
you'll pay $38.45 · 57% of it spare
$21.89
missing 1 item · $5.47 more
you'll pay $54.57 · 60% of it spare
$17.42
missing 3 items
you'll pay $25.80 · 32% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$14.27

vegetable oil
$3.10
need 15 mlWoolworths vegetable oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

sesame seeds
$1.50
need 5.6 gFreshlife sesame seeds 100g
Woolworths NZ$1.50·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.70/10g$4.00

soy sauce
$3.49
need 30 mlHigh Mark soy sauce reduced salt 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

unwaxed lemon
$4.69
need 0.5 itemsRosedale kisses lemon 8 pack
Woolworths NZ$4.69·
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99

spelt spaghetti
$1.49
need 200 gEssentials pasta spaghetti 500gclosest match
Woolworths NZ$1.49·
Pak'nSave$0.32/100g$1.29·
New World$0.86/100g$2.99
Buy at
Pak'nSave$8.97

chestnut mushrooms
$9.98/1kg
need 300 gPams White Button Mushrooms 400g$3.99real special
Pak'nSave$9.98/1kg$3.99·
Woolworths NZ$5.80·
New World$10.99/1kg$10.99

garlic
$6.64/1kg
need 10 gGarlic 450g$2.99
Pak'nSave$6.64/1kg$2.99·
Woolworths NZ$2.99·
New World$9.98/1kg$4.99
Buy at
New World$12.33

toasted sesame oil
$0.42/100ml
need 10 mlPams Canola Oil 500ml$2.09
New World$0.42/100ml$2.09·
Pak'nSave$0.38/100ml$1.89·
Woolworths NZ$3.10

dried chilli flakes
$1.31/10g
need 0.25 tspMasterFoods Chilli Flakes 22g$2.89
New World$1.31/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

flat-leaf parsley
$2.45/10g
need 25 g3 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
