
Shirazi Salad
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
A finely chopped Persian cucumber, tomato and herb salad with a lime and olive oil dressing — a spoon salad.
Ingredients
- extra-virgin olive oil45 ml
- limes — juiced2 ea
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.25 tsp
- Persian cucumbers — finely chopped3 ea
- Roma tomatoes — finely chopped3 ea
- red onion — finely chopped50 g
- small green bell pepper — seeded and finely chopped, optional0.5 ea
- fresh cilantro — chopped8 g
- fresh parsley — chopped8 g
- fresh mint — chopped8 g
Method
- In a large bowl, whisk together the olive oil, 3 tablespoons of lime juice, salt and pepper until well combined.
- Add the cucumbers, tomatoes, red onion, green bell pepper, cilantro, parsley and mint on top of the dressing.
- Toss gently to combine the dressing with the vegetables and herbs. Serve immediately.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZBest choiceyou pay $44.66 · 47% spare
$23.70
missing 1 item
Pak'nSaveyou pay $46.38 · 30% spare
$32.50
missing 1 item · $8.80 more
New Worldyou pay $54.35 · 36% spare
$34.97
missing 1 item · $11.27 more
$5.93a serve
from $5.93 a serve at Woolworths NZ · 10 of 11 ingredients priced
About $23.70 of ingredients used for 4 serves.
$34.56 across 3 shops · 10 of 11 items priced · $0.26 more for bigger packs, 42% spare for later
$23.70
missing 1 item
you'll pay $44.66 · 47% of it spare
$32.50
missing 1 item · $8.80 more
you'll pay $46.38 · 30% of it spare
$34.97
missing 1 item · $11.27 more
you'll pay $54.35 · 36% of it spare
Buy at
Pak'nSave$19.85

extra-virgin olive oil
$2.00/100ml
need 45 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

black pepper
$0.46/10g
need 0.25 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

red onion
$2.99/1kg
need 50 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

small green bell pepper
$0.46/10g
need 0.5 itemsPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

fresh mint
$2.29/10g
need 8 gMrs Rogers Naturals Eco Mint 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$5.45·
New World$3.66/10g$5.49
Buy at
Woolworths NZ$10.67

limes
$3.99
need 2 itemsThe Odd Bunch fresh fruit limes 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$9.29/1kg$9.29·
New World$9.99/1kg$9.99

Persian cucumbers
$2.99
need 3 itemsFresh Vegetable Standardreal special 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

Roma tomatoes
$3.69
need 3 itemsMutti tomatoes baby roma 400gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$3.69·
Pak'nSave$14.98/1kg$5.99·
New World$19.98/1kg$7.99
Buy at
New World$4.04

salt
$0.02/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

fresh parsley
$2.45/10g
need 8 gPams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Not priced
- fresh cilantro · 8 g