
Pumpkin Cinnamon Scrolls
Recipe from Krystle | the reality, not perfection. · original post
Soft, fluffy cinnamon rolls with pumpkin, cinnamon, and icing.
Ingredients
- warm milk120 g
- pumpkin purée — cooled120 g
- instant yeast2.25 tsp
- caster sugar50 g
- egg + 1 egg yolk1 ea
- melted butter — 4 tbsp75 g
- bread flour360 g
- cinnamon — 1 tsp2.5 g
- nutmeg — ½ tsp1.3 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- softened butter57 g
- brown sugar142 g
- cinnamon — 1 ½ tbsp15 g
- nutmeg — ½ tsp1.3 g
- ginger0.25 tsp
- salt — a pinch0.4 g
- icing sugar and milk combination1 ea
Method
- Mix the warm milk, yeast and sugar. Sit for 5 minutes. Add the pumpkin, egg, egg yolk and melted butter.
- Add the flour, cinnamon, nutmeg and salt. Knead for 8–10 minutes until soft and slightly sticky. Add a little extra flour if needed.
- Cover and let rise until doubled in size.
- Roll into a rectangle, spread with butter and sprinkle over the cinnamon sugar mixture.
- Roll up, cut into 9 rolls and place in a lined baking dish. Let rise again for 1-1.5 hours.
- Bake at 180°C for 20–25 minutes, or until lightly golden.
- Spread with your favourite icing while warm. I used an icing sugar and milk combination.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $45.03 · 46% spare
$24.22
missing 3 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $29.40 · 61% spare
$11.35
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $44.19 · 56% spare
$19.34
missing 4 items · $7.99 more
$2.69a serve
from $2.69 a serve at New World · 11 of 14 ingredients priced
About $24.22 of ingredients used for 9 serves.
$39.33 across 3 shops · 11 of 14 items priced · $3.64 more for bigger packs, 59% spare for later
$24.22
missing 3 items
you'll pay $45.03 · 46% of it spare
$11.35
missing 4 items
you'll pay $29.40 · 61% of it spare
$19.34
missing 4 items · $7.99 more
you'll pay $44.19 · 56% of it spare
Buy at
Pak'nSave$11.35

warm milk
$6.76/1L
need 120 gAnchor Blue UHT Longlife Milk 250ml$1.69closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by volume)
Pak'nSave$6.76/1L$1.69·
New World$6.03/1L$1.81·
Woolworths NZ$3.99

caster sugar
$0.42/100g
need 50 gChelsea Caster Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.19

bread flour
$0.13/100g
need 360 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

brown sugar
$0.42/100g
need 142 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.49

ginger
$3.59/1kg
need 0.25 tspGinger 1kg$3.59real special
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$2.49·
New World$8.99/1kg$8.99
Buy at
Woolworths NZ$20.10

melted butter
$7.45
need 75 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39

cinnamon
$2.50
need 17.5 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.03/10g$2.89

nutmeg
$2.70
need 2.6 gWoolworths nutmeg ground 30g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$1.15/10g$2.29·
New World$1.40/10g$4.00

softened butter
$7.45
need 57 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39
Buy at
New World$7.88

instant yeast
$6.55/100g
need 2.25 tspEdmonds Instant Dry Yeast 12 x 8g$6.29
New World$6.55/100g$6.29·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

salt
$0.02/10g
need 4.9 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89
Not priced
- pumpkin purée · 120 g
- egg + 1 egg yolk · 1 item
- icing sugar and milk combination · 1 item