
Persian Love Cake
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
A tender almond flour and Greek yogurt cake scented with cardamom, orange and rose water, finished with an orange glaze, pistachios and rose petals.
Ingredients
- all-purpose flour190 g
- almond flour100 g
- baking powder — 1 ½ tsp6.8 g
- ground cardamom1.5 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- granulated sugar200 g
- oranges — zested and juiced2 ea
- olive oil120 ml
- large eggs — at room temperature3 ea
- plain whole milk Greek yogurt180 g
- rose water — 3 ½ tsp; divided18 ml
- powdered sugar180 g
- shelled pistachios — finely chopped40 g
- dried edible rose petals2 g
Method
- Preheat the oven to 350°F (180°C). Grease a 23 cm (9-inch) round cake pan and line the bottom with parchment paper.
- In a medium bowl, whisk together the all-purpose flour, almond flour, baking powder, cardamom and salt (reserve a pinch of salt for the glaze).
- In a large bowl, combine the sugar and 2 tablespoons of orange zest. Rub them together with your fingers until the mixture resembles wet sand. Add the olive oil, eggs, Greek yogurt and 1 tablespoon of the rose water, and whisk until smooth.
- Add the dry ingredients to the wet ingredients and gently fold until just combined. Do not overmix.
- Pour the batter into the prepared pan and smooth the top. Bake for 40 minutes, until a toothpick inserted into the center comes out clean.
- Let the cake cool in the pan for 10 minutes, then transfer it to a wire rack to cool completely.
- To make the glaze, whisk together the powdered sugar, 2 tablespoons fresh orange juice, the remaining ½ teaspoon rose water and a pinch of salt until smooth.
- Drizzle the glaze over the cooled cake. Immediately sprinkle with the pistachios, rose petals and more fresh orange zest before the glaze sets.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 180 g Coconut yoghurt instead of plain whole milk Greek yogurt
Whisk the coconut yoghurt into the wet ingredients as written; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $83.92 · 79% spare
$17.90
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $75.90 · 81% spare
$14.15
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $47.14 · 68% spare
$14.90
missing 4 items
$2.24a serve
from $2.24 a serve at New World · 13 of 14 ingredients priced
About $17.88 of ingredients used for 8 serves.
$84.85 across 3 shops · 13 of 14 items priced · $3.97 more for bigger packs, 82% spare for later
$17.90
missing 1 item
you'll pay $83.92 · 79% of it spare
$14.15
missing 3 items
you'll pay $75.90 · 81% of it spare
$14.90
missing 4 items
you'll pay $47.14 · 68% of it spare
Buy at
Pak'nSave$19.74

all-purpose flour
$0.13/100g
need 190 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

ground cardamom
$0.74/10g
need 1.5 tspMasterFoods Ground Cardamom 35g$2.59
Pak'nSave$0.74/10g$2.59·
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A

granulated sugar
$0.38/100g
need 200 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

oranges
$3.49/1kg
need 2 itemsNavel Oranges NZ 1kg$3.49closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$3.49/1kg$3.49·
New World$3.99/1kg$3.99·
Woolworths NZ$4.98

olive oil
$1.60/100ml
need 120 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

powdered sugar
$0.38/100g
need 180 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19
Buy at
New World$58.16

almond flour
$0.13/100g
need 100 gPams Pure Plain Flour 100g$2.00closest match
New World$0.13/100g$2.00·
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00

baking powder
$0.92/100g
need 6.8 gPams Baking Powder 400g$3.69
New World$0.92/100g$3.69·
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
Woolworths NZN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

large eggs
$9.99
need 3 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A

rose water
$0.79/1L
need 18 mlKiwi Blue Still Spring Water 1.5L$0.99
New World$0.79/1L$0.99·
Woolworths NZ$4.70·
Pak'nSaveN/A

shelled pistachios
$3.99/100g
need 40 gRoasted Salted Pistachios 1kg$39.90
New World$3.99/100g$39.90·
Pak'nSave$4.59/100g$45.90·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$6.95

plain whole milk Greek yogurt
$6.95
need 180 gYoplait yoghurt tub greek style natural 1kg
Woolworths NZ$6.95·
Pak'nSave$1.36/100g$3.39·
New World$1.52/100g$3.79
Not priced
- dried edible rose petals · 2 g