
Ground Beef and Eggs
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post · full recipe on feelgoodfoodie.net
A quick one-skillet breakfast of lean ground beef cooked with Mediterranean spices and softly folded eggs.
Ingredients
- olive oil30 ml
- garlic clove — minced1 ea
- lean ground beef115 g
- Lebanese seven spice1 tsp
- ground cinnamon — ½ tsp1.3 g
- paprika — ½ tsp1.3 g
- salt — ½ tsp3 g
- black pepper0.5 tsp
- large eggs8 ea
- fresh parsley — chopped, for serving4 g
Method
- Heat the olive oil in a large non-stick skillet over medium-high heat. Add the garlic and cook for 1 minute until fragrant.
- Add the ground beef, seven spice, cinnamon, paprika, salt and black pepper and cook until browned, about 3 minutes.
- Crack the eggs on top of the beef and lower the heat to medium. Use a spatula to lightly fold the eggs until almost cooked through, with a little liquid egg remaining, about 5 minutes. Don't over-mix, so the beef and eggs stay somewhat separate.
- Carefully transfer to a wide round dish, sprinkle the parsley on top and serve with Lebanese pita bread.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Plant-Based Mince and Eggs
- 115 g Plant-based mince instead of lean ground beef
Brown the plant-based mince for 4 to 5 minutes, a little less than beef, before adding the eggs.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $58.37 · 68% spare
$18.62
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $44.22 · 80% spare
$9.04
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $36.88 · 59% spare
$15.24
missing 2 items · $6.20 more
$4.66a serve
from $4.66 a serve at New World · 9 of 10 ingredients priced
About $18.63 of ingredients used for 4 serves.
$53.38 across 3 shops · 9 of 10 items priced · $0.26 more for bigger packs, 71% spare for later
$18.62
missing 1 item
you'll pay $58.37 · 68% of it spare
$9.04
missing 2 items
you'll pay $44.22 · 80% of it spare
$15.24
missing 2 items · $6.20 more
you'll pay $36.88 · 59% of it spare
Buy at
Pak'nSave$14.86

olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

paprika
$0.57/10g
need 1.3 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69
Buy at
New World$36.02

lean ground beef
$21.99/1kg
need 115 gBulgogi Beef 1kg$21.99
New World$21.99/1kg$21.99·
Pak'nSave$22.99/1kg$22.99·
Woolworths NZN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

large eggs
$9.99
need 8 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A

fresh parsley
$2.45/10g
need 4 gPams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Buy at
Woolworths NZ$2.50

ground cinnamon
$2.50
need 1.3 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89
Not priced
- Lebanese seven spice · 1 tsp