
Grilled Pork Scotch Steak with Glazed Peppers and Polenta
Recipe from Andy Cooks · original post
Juicy grilled pork scotch steaks over brown-butter polenta with jammy balsamic-glazed peppers and basil.
Ingredients
- pork scotch steaks — 4 steaks 2-3 cm thick1100 g
- yellow capsicum1 ea
- red bullhorn peppers2 ea
- green bullhorn pepper1 ea
- red onion — 1 onion150 g
- garlic — 6 cloves30 g
- olive oil80 ml
- balsamic vinegar45 ml
- brown sugar — 1 tbsp16 g
- chicken stock1 l
- polenta160 g
- unsalted butter200 g
- fresh sage5 g
- fresh basil leaves40 g
Method
- Preheat a charcoal or gas BBQ.
- Deseed and thinly slice the capsicum and peppers. Peel and finely slice the onion and garlic.
- Glazed peppers: heat 2 tbsp olive oil in a medium pot over medium-high heat. Sweat the onion for 2 mins.
- Add the capsicum and peppers and sweat 8 mins. Add the garlic, balsamic and sugar.
- Reduce to low and cook 10-15 mins, until the moisture has gone and the peppers are jammy. Cover and set aside.
- Polenta: bring the stock to a simmer in a medium saucepan over medium heat. Add the polenta gradually, stirring. Cook 3-4 mins, reduce to low, cover loosely and stir every 5-10 mins.
- Cook 40-45 mins in total, until soft. Cover and set aside.
- Melt the butter in a medium saucepan over medium heat. Once it foams and smells nutty, or reaches 180°C, turn off the heat. Add the sage. Pour 3/4 of the butter into the polenta and stir until emulsified. Reserve the rest. Cover.
- Pork: coat the pork in 2 tbsp olive oil and season both sides with salt.
- On charcoal, wait for smouldering embers. On gas, let the grill come to temperature. Grill the pork for 8 mins, flip, then 2 mins more, or until it reaches 58°C in the centre. Rest on a wire rack for 5-6 mins (to come up to 63°C).
- Taste the peppers and polenta and adjust the seasoning, reheating if needed. Fold the basil through the peppers. Slice the pork on a 45° angle. Serve over the polenta with the peppers and reserved brown butter.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 100 ml Extra virgin olive oil instead of unsalted butter
Instead of browning butter, warm the oil gently with the sage for 2 to 3 minutes until the leaves crisp; stir three quarters into the polenta and drizzle the rest over to serve.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $46.88 · 46% spare
$25.50
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $96.57 · 32% spare
$65.33
missing 2 items · $39.83 more
New Worldyou pay $50.81 · 54% spare
$23.41
missing 4 items
$6.38a serve
from $6.38 a serve at Pak'nSave · 12 of 14 ingredients priced
About $25.50 of ingredients used for 4 serves.
$90.00 across 3 shops · 13 of 14 items priced · $11.51 more for bigger packs, 36% spare for later
$25.50
missing 2 items
you'll pay $46.88 · 46% of it spare
$65.33
missing 2 items · $39.83 more
you'll pay $96.57 · 32% of it spare
$23.41
missing 4 items
you'll pay $50.81 · 54% of it spare
Buy at
Pak'nSave$34.01

red bullhorn peppers
$0.46/10g
need 2 itemsPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.66/10g$3.29

green bullhorn pepper
$0.46/10g
need 1 itemPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.66/10g$3.29

red onion
$2.99/1kg
need 150 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

garlic
$6.64/1kg
need 30 gGarlic 450g$2.99
Pak'nSave$6.64/1kg$2.99·
Woolworths NZ$2.99·
New World$9.98/1kg$4.99

olive oil
$1.60/100ml
need 80 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

balsamic vinegar
$1.36/100ml
need 45 mlDelmaine Balsamic 6 Star Vinegar 500ml$6.79closest match
Pak'nSave$1.36/100ml$6.79·
Woolworths NZ$3.90·
New WorldN/A

brown sugar
$0.42/100g
need 16 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.49

chicken stock
$0.33/10g
need 1 LContinental Chicken Stock 130g$4.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.33/10g$4.29·
Woolworths NZ$9.29·
New WorldN/A

fresh sage
$2.29/10g
need 5 gMrs Rogers Naturals Eco Sage 10g$2.29closest match
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$53.50

pork scotch steaks
$35.00
need 1.1 kgWoolworths minorder300g 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Woolworths NZ$35.00·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A

unsalted butter
$10.50
need 200 gMainland butter unsalted 500g
Woolworths NZ$10.50·
Pak'nSave$3.20/100g$6.39·
New World$2.20/100g$10.99

fresh basil leaves
$8.00
need 40 gFresh Herb basil 100g
Woolworths NZ$8.00·
Pak'nSave$0.87/10g$3.49·
New World$1.35/10g$5.39
Buy at
New World$2.49
Not priced
- polenta · 160 g
