
Chocolate Peanut Butter Cake
Recipe from Nigella · original post · full recipe on nigella.com
A dark, damp, melt-everything-in-the-pan chocolate layer cake filled and covered with a whipped peanut butter buttercream, topped with chopped dry roasted peanuts.
Ingredients
- unsalted butter — plus extra for greasing200 g
- cocoa powder50 g
- dark brown soft sugar100 g
- caster sugar125 g
- vanilla extract — 2 tsp10 ml
- plain flour225 g
- baking powder — 1 tsp4.5 g
- bicarbonate of soda — ½ tsp2.3 g
- large eggs — at room temperature2 ea
- icing sugar — for the buttercream300 g
- unsalted butter — softened, for the buttercream150 g
- smooth peanut butter200 g
- vanilla extract — 1 tsp; for the buttercream5 ml
- fine sea salt — ¼ tsp1.5 g
- double cream60 ml
- dry roasted peanuts — chopped35 g
Method
- Heat the oven to 180°C/160°C Fan. Butter two 20 cm sandwich tins (not loose-bottomed, as this is a runny batter) and line them with baking parchment.
- Cut the 200 g butter lengthways into four pieces and put into a heavy-based, fairly wide saucepan over gentle heat. Add 250 ml just-boiled water and whisk in the cocoa and both sugars; keep on a low heat, whisking gently, until the butter has melted and the mixture is smooth. Remove from the heat, stir in the 2 tsp vanilla and let stand for 5 minutes.
- Mix the flour, baking powder and bicarbonate of soda in a bowl. Whisk the eggs together in a small jug.
- Pour the eggs gradually into the pan, whisking all the while, until completely absorbed. Then whisk in the flour slowly and gently until you have a smooth batter, and pour evenly into the tins.
- Bake for 18–20 minutes, until the cakes are shrinking away at the edges and a cake tester comes out cleanish (it is a damp cake, so a few crumbs are fine). Cool on a rack for 10–15 minutes, then turn out, or leave in their tins until cold.
- For the buttercream, sift the icing sugar. In a large bowl, beat the softened butter and peanut butter together for 3 minutes in a mixer (5 with a handheld whisk) until light and fluffy, then beat in the vanilla and salt.
- At a slightly lower speed, add the icing sugar a spoonful at a time until half is in, then the rest in 3 batches. Turn the speed up and beat for 2 minutes (3 by hand-held whisk), scrape down the sides and beat again briefly.
- Still beating, add the cream a tablespoon at a time, then keep beating for 4 minutes (6 with a handheld whisk) until soft, aerated and moussy.
- Place one cake flat-side up on a plate and spread with about a third of the icing right to the edges. Top with the second cake, domed-side up, and spread another third over the top.
- Spread the remaining buttercream around the sides to cover and smooth, then decorate with the chopped peanuts.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 200 g Dairy-free butter instead of unsalted butter
- 60 ml Oat cream instead of double cream
Use a firm dairy-free block rather than a soft spread so the buttercream holds; the cake bakes for the same time.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $39.84 · 70% spare
$12.00
missing 2 items
New Worldyou pay $49.00 · 72% spare
$13.91
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $47.80 · 61% spare
$18.70
missing 4 items
$1.20a serve
from $1.20 a serve at Pak'nSave · 12 of 14 ingredients priced
About $12.00 of ingredients used for 10 serves.
$49.83 across 2 shops · 13 of 14 items priced · $1.30 more for bigger packs, 73% spare for later
$12.00
missing 2 items
you'll pay $39.84 · 70% of it spare
$13.91
missing 3 items
you'll pay $49.00 · 72% of it spare
$18.70
missing 4 items
you'll pay $47.80 · 61% of it spare
Buy at
Pak'nSave$39.84

unsalted butter
$1.80/100g
need 350 gMainland butter unsalted 500g$8.99
Pak'nSave$1.80/100g$8.99·
Woolworths NZ$7.69·
New World$2.20/100g$10.99

cocoa powder
$2.52/100g
need 50 gPams Cocoa Powder 100g$6.29
Pak'nSave$2.52/100g$6.29·
New World$2.56/100g$6.39·
Woolworths NZ$7.79

dark brown soft sugar
$0.38/100g
need 100 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

caster sugar
$0.42/100g
need 125 gChelsea Caster Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.19

plain flour
$0.13/100g
need 225 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

baking powder
$0.87/100g
need 4.5 gPams Baking Powder 100g$3.49
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
New World$0.92/100g$3.69·
Woolworths NZN/A

bicarbonate of soda
$0.49/100g
need 2.3 gPams Baking Soda 100g$2.43
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
Woolworths NZ$2.99·
New World$0.62/100g$3.09

icing sugar
$0.22/100g
need 300 gPams Icing Sugar 100g$2.19
Pak'nSave$0.22/100g$2.19·
Woolworths NZ$2.39·
New WorldN/A

smooth peanut butter
$0.53/100g
need 200 gPams Smooth Peanut Butter 100g$1.99
Pak'nSave$0.53/100g$1.99·
New World$0.72/100g$2.69·
Woolworths NZ$4.99

fine sea salt
$0.03/10g
need 1.5 gMrs Rogers Naturals Additive Free Fine Sea Salt 1kg$2.59
Pak'nSave$0.03/10g$2.59·
New World$0.03/10g$2.89·
Woolworths NZN/A

double cream
$1.67/100ml
need 60 mlLewis Road Creamery Premium Double Cream 300ml$5.01
Pak'nSave$1.67/100ml$5.01·
Woolworths NZ$5.28·
New WorldN/A

dry roasted peanuts
$1.41/100g
need 35 gPams Chopped Peanuts 100g$0.99closest match
Pak'nSave$1.41/100g$0.99·
New World$1.75/100g$2.99·
Woolworths NZN/A
Buy at
New World$9.99

large eggs
$9.99
need 2 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- vanilla extract · 15 ml