
Arayes Pinwheels
Recipe from Yumna | Feel Good Foodie · original post
Lebanese arayes turned into pinwheels: spiced beef spread thin over pitas, rolled, sliced, skewered and baked until crisp.
Ingredients
- ground beef — 85% lean450 g
- yellow onion — finely chopped80 g
- fresh parsley — chopped8 g
- tomato paste32 g
- kafta spice blend7 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- black pepper0.5 tsp
- large thin pita breads4 ea
Method
- Preheat the oven to 475°F (245°C). Place four 25–30 cm (10–12-inch) wooden skewers in a shallow dish, cover with water and let stand until ready to use.
- In a large bowl, mix the ground beef, onion, parsley, kafta spice, salt, pepper and tomato paste until well combined.
- Lay the pitas on a clean work surface. Divide the beef mixture evenly (about ¾ cup each) among the pitas, spreading it in a very thin, even layer all the way to the edges.
- Roll the pitas tightly into logs, pressing gently as you roll to compact the filling. Chill for 20 minutes for cleaner slicing. Slice each log into 2.5 cm (1-inch) thick pinwheels, saving the thinner ends to cook separately. Thread 4–5 pinwheels onto each skewer, cut sides facing out and pieces touching, so they hold their shape.
- Spray a baking sheet with cooking spray. Place the skewers cut-side down on the sheet and bake until starting to brown, about 6 minutes. Flip and bake until starting to crisp in spots, about 4 minutes. Switch the oven to broil and cook until the edges are browned and crispy in spots, 2–4 minutes, turning once halfway.
- Transfer the pinwheels to a platter and serve with yogurt sauce.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Plant-based mince is softer, so chill the rolled logs for 30 minutes before slicing; baking times are unchanged.
Vegan
- 450 g Plant-based mince instead of ground beef
Chill the rolled logs for 30 minutes before slicing as plant-based mince is softer; bake as written and serve with a dairy-free yoghurt sauce.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $43.95 · 58% spare
$18.40
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $58.45 · 31% spare
$40.05
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $17.95 · 53% spare
$8.38
missing 2 items
$4.60a serve
$4.60 a serve, cheapest at Pak'nSave
About $18.40 of ingredients used for 4 serves.
$44.51 across 3 shops · all 8 items priced · $2.06 more for bigger packs, 62% spare for later
$18.40
no items missing
you'll pay $43.95 · 58% of it spare
$40.05
missing 1 item
you'll pay $58.45 · 31% of it spare
$8.38
missing 2 items
you'll pay $17.95 · 53% of it spare
Buy at
Pak'nSave$13.06

tomato paste
$0.76/100g
need 32 gPams Tomato Paste 170g$1.29closest match
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.70

kafta spice blend
$0.52/10g
need 7 gMasterFoods Tuscan Blend 155g$7.99
Pak'nSave$0.52/10g$7.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

salt
$0.01/10g
need 4.5 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69
Buy at
Woolworths NZ$7.01

yellow onion
$4.89
need 80 gThe Odd Bunch onions 2kgclosest match
Woolworths NZ$4.89·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

large thin pita breads
$2.12
need 4 itemsEssentials sliced bread white 600gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Buy at
New World$24.44

ground beef
$21.99/1kg
need 450 gBulgogi Beef 1kg$21.99
New World$21.99/1kg$21.99·
Pak'nSave$22.99/1kg$22.99·
Woolworths NZN/A

fresh parsley
$2.45/10g
need 8 gPams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20