
Zuppa Toscana
Recipe from Budget Bytes · original post · full recipe on budgetbytes.com
A creamy, filling soup with Italian sausage, potatoes, beans and kale, lighter than the restaurant version but made from scratch.
Ingredients
- Italian sausage225 g
- yellow onion — diced1 ea
- garlic cloves — minced2 ea
- canned great northern beans — drained and rinsed425 g
- smoked paprika — ½ tsp1.3 g
- chicken broth710 ml
- red potatoes — thinly sliced450 g
- kale — stems removed and chopped225 g
- half and half — room temperature475 ml
Method
- Add the sausage to a large soup pot and sauté over medium heat, breaking it up into small pieces as it cooks. The sausage should contain enough fat to keep it from sticking; if not, add a touch of olive oil. It's okay if a small amount browns on the bottom of the pot.
- While the sausage is cooking, dice the onion and mince the garlic. Add them to the pot and sauté until the onions are softened. The moisture from the onions helps dissolve any browned bits of sausage off the bottom of the pot.
- Drain and rinse the beans. Add the beans, smoked paprika, chicken broth and water. Put a lid on the pot and bring to a simmer over medium heat.
- While the pot is heating, cut each potato into quarters lengthwise, then slice across into thin 3 mm (1/8-inch) slices. Add the potatoes to the pot along with the chopped kale. The kale will fill the pot at first but wilts within a few minutes; stir occasionally to help it along.
- Simmer over medium heat for about 15 minutes, or until the potatoes are tender.
- Remove some of the hot broth to a separate bowl and whisk in the room-temperature half and half. Pour the tempered mixture back into the pot and bring everything to a gentle simmer (don't let it boil).
- Season with red pepper flakes and freshly cracked black pepper if desired.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 225 g Vegetarian Italian sausage instead of italian sausage
- 710 ml Vegetable broth instead of chicken broth
Vegetarian sausage has little fat, so brown it in a splash of olive oil for 4 to 5 minutes before adding the onion; the rest of the timing is unchanged.
Vegan
- 225 g Vegan Italian sausage instead of italian sausage
- 710 ml Vegetable broth instead of chicken broth
- 475 ml Unsweetened oat milk instead of half and half
Brown the vegan sausage in a splash of olive oil for 4 to 5 minutes before the onion; temper the oat milk the same way and keep it below a boil so it does not split.
Gluten-free
- 225 g Gluten-free Italian sausage instead of italian sausage
Nothing changes in the cooking.
Dairy-free
- 475 ml Unsweetened oat milk instead of half and half
Temper and add the oat milk as in step 6 and keep it below a boil so it does not split.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New WorldBest choiceyou pay $33.64 · 28% spare
$24.36
missing 2 items
Pak'nSaveyou pay $46.49 · 28% spare
$33.54
missing 2 items · $9.18 more
Woolworths NZyou pay $19.70 · 37% spare
$12.34
missing 4 items
$3.05a serve
from $3.05 a serve at New World · 7 of 9 ingredients priced
About $24.36 of ingredients used for 8 serves.
$51.11 across 3 shops · all 9 items priced
$24.36
missing 2 items
you'll pay $33.64 · 28% of it spare
$33.54
missing 2 items · $9.18 more
you'll pay $46.49 · 28% of it spare
$12.34
missing 4 items
you'll pay $19.70 · 37% of it spare
Buy at
Pak'nSave$28.04

yellow onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

chicken broth
$1.70/100ml
need 710 ml2 × Waitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

red potatoes
$3.99/1kg
need 450 gPams Red Potatoes 1kg$3.99
Pak'nSave$3.99/1kg$3.99·
Woolworths NZ$9.50·
New WorldN/A
Buy at
New World$21.87

Italian sausage
$33.31/1kg
need 225 gL'Authentique The Italian Sausages 1kg$13.99
New World$33.31/1kg$13.99·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

smoked paprika
$0.83/10g
need 1.3 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

kale
$4.99
need 225 gStandardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
New World$4.99·
Pak'nSave$42.90/1kg$4.29·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$1.20

canned great northern beans
$1.20
need 425 gWoolworths beans butter 420g
Woolworths NZ$1.20·
New World$8.73/1kg$2.49·
Pak'nSave$6.98/1kg$2.79
