
Weeknight Tomato Soup with Grilled Cheese
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
A go-to, done-in-under-an-hour tomato soup where cherry or grape tomatoes do the heavy lifting, with the nonnegotiable grilled cheese fingers for dipping. Grilled cheese quantities are for four sandwiches.
Ingredients
- unsalted butter — divided75 g
- white onions — diced2 ea
- garlic cloves — thinly sliced3 ea
- tomato paste65 g
- cherry tomatoes — halved565 g
- vegetable broth710 ml
- heavy cream60 ml
- sandwich bread — 8 slices280 g
- American cheese4 slice
- sharp cheddar — grated100 g
Method
- In a 3- to 4-litre saucepan, melt 45 g of the butter over medium-high heat, then add the onions. Cook, stirring, until tender and beginning to brown at the edges, 5 to 7 minutes. Add the garlic and cook for 1 minute. Add the tomato paste and cook for 2 to 3 minutes. (Add 1 tablespoon sherry now if you like and cook for 1 minute.)
- Add the tomatoes and cook, mashing them slightly with your spoon, for 3 minutes. Add the broth and season — start with 1 teaspoon kosher salt, plenty of black pepper and a couple of pinches of red pepper flakes. Bring to a simmer, cover and cook for 15 to 20 minutes; make the grilled cheese meanwhile.
- Blend the hot soup carefully with an immersion or full-sized blender until totally smooth. Taste and adjust the seasoning. Stir in the cream a splash at a time to your liking, and finish with 1 to 2 teaspoons sherry vinegar for brightness if you like.
- Grilled cheese fingers (per sandwich): spread the outsides of two slices of bread with softened butter (or a thin layer of mayonnaise). Fill with a slice of American cheese and some grated cheddar. Place in a cold heavy skillet, turn the heat to medium-low and cook slowly until the underside is deep golden brown. Flip and cook until the second side matches, then cut into strips.
- Ladle the soup into bowls or mugs, finish with black pepper and serve with the grilled cheese fingers for dipping.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
New Worldyou pay $73.02 · 31% spare
$50.06
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $53.19 · 26% spare
$39.34
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $57.29 · 28% spare
$41.09
missing 2 items
$11.57a serve
$11.57 a serve, cheapest at New World
About $46.26 of ingredients used for 4 serves.
$56.69 across 3 shops · all 10 items priced · $1.30 more for bigger packs, 31% spare for later
$50.06
no items missing
you'll pay $73.02 · 31% of it spare
$39.34
missing 1 item
you'll pay $53.19 · 26% of it spare
$41.09
missing 2 items
you'll pay $57.29 · 28% of it spare
Buy at
Pak'nSave$26.83

garlic cloves
$0.65/10g
need 3 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

tomato paste
$0.76/100g
need 65 gPams Tomato Paste 170g$1.29closest match
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.70

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 565 g2 × Pams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

heavy cream
$0.93/100ml
need 60 mlPams Fresh Cream 300ml$2.79
Pak'nSave$0.93/100ml$2.79·
New World$1.04/100ml$3.12·
Woolworths NZ$3.13

American cheese
$1.50/100g
need 4 sliceRolling Meadow Tasty Cheese 100g$11.99closest match
Pak'nSave$1.50/100g$11.99·
Woolworths NZ$13.59·
New World$1.90/100g$15.19

sharp cheddar
$1.31/100g
need 100 gArnott's Shapes Originals Cheddar Crackers 175g$2.29
Pak'nSave$1.31/100g$2.29·
New World$2.20/100g$2.99·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$10.29

unsalted butter
$7.69
need 75 gWestgold butter unsalted 400gclosest match
Woolworths NZ$7.69·
Pak'nSave$3.20/100g$6.39·
New World$2.20/100g$10.99

white onions
$2.60
need 2 itemsWoolworths fresh vegetable baby onions 500g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29
Buy at
New World$19.57

vegetable broth
$1.66/100ml
need 710 ml2 × Campbell's chicken stock bone broth 500ml$8.29closest match
New World$1.66/100ml$8.29·
Woolworths NZ$8.29·
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49

sandwich bread
$0.50/100g
need 280 gSunny Crust White Sandwich Bread 600g$2.99closest match
New World$0.50/100g$2.99·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A