
Vegan S'mores Pancakes
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
Fluffy vegan pancakes made with whole wheat flour and bursting with s'mores flavor thanks to graham cracker crumbs, vegan marshmallows, and melty semisweet chocolate.
Ingredients
- whole-wheat pastry flour120 g
- graham crackers — finely crushed25 g
- sugar — 1 tbsp17 g
- baking powder — 1 ½ tsp6.8 g
- sea salt — a pinch0.4 g
- unsweetened almond milk240 ml
- vegan butter — 1 tbsp; melted18 g
- vanilla extract — 1 tsp5 ml
- dairy-free chocolate chips40 g
- vegan mini marshmallows10 g
Method
- Preheat an electric skillet to 300 degrees F (148 C) or a warm a large skillet over medium heat.
- Add flour, graham flour, sugar, baking powder and sea salt to a large mixing bowl and whisk.
- Pour almond milk into a large liquid measuring cup, then add vanilla and melted butter and whisk.
- Add wet to dry and stir until just combined and no large lumps remain. If the batter appears a bit too thick, add another Tbsp or 2 of almond milk; it doesn't have to be exact.
- Lastly, stir in chocolate chips and let batter rest for 5 minutes before cooking.
- Grease skillet with non-dairy butter and scoop 1/4 cup measurements onto the surface, dropping a couple more chocolate chips on top if any look sparse.
- Cook until bubbles appear on top and the edges begin to dry. Cook for an additional 2-3 minutes on the other side and then transfer on a serving plate.
- Once all pancakes are cooked, preheat the oven to low broil and position an oven rack on the second to top rack.
- Arrange your pancakes as you will be serving them on 2-3 plates and top with mini marshmallows. I set mine upright so they wouldn't roll off. Place under broiler to toast marshmallows, being careful not to walk away as it will happen quickly.
- Once browned, carefully remove pancakes from oven using a towel or hot pad and sprinkle with a few more chocolate chips and a bit of crushed graham crackers. Devour immediately. Store any leftovers in an airtight container in the refrigerator for up to a couple days.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $24.48 · 90% spare
$2.40
missing 2 items
New Worldyou pay $28.33 · 85% spare
$4.28
missing 2 items · $1.88 more
Woolworths NZyou pay $22.16 · 89% spare
$2.42
missing 3 items
$1.20a serve
from $1.20 a serve at Pak'nSave · 8 of 10 ingredients priced
About $2.40 of ingredients used for 2 serves.
$25.74 across 3 shops · 8 of 10 items priced · $3.60 more for bigger packs, 92% spare for later
$2.40
missing 2 items
you'll pay $24.48 · 90% of it spare
$4.28
missing 2 items · $1.88 more
you'll pay $28.33 · 85% of it spare
$2.42
missing 3 items
you'll pay $22.16 · 89% of it spare
Buy at
Pak'nSave$8.42

whole-wheat pastry flour
$0.13/100g
need 120 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

graham crackers
$1.20/100g
need 25 gGriffin's Snax Original Crackers 250g$2.99closest match
Pak'nSave$1.20/100g$2.99·
Woolworths NZ$1.25·
New World$1.80/100g$3.79

sugar
$0.38/100g
need 17 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

dairy-free chocolate chips
$1.10/100g
need 40 gPams Ready Salted Potato Chips 100g$1.65
Pak'nSave$1.10/100g$1.65·
New World$7.15/100g$2.59·
Woolworths NZ$2.99
Buy at
New World$6.48

baking powder
$0.92/100g
need 6.8 gPams Baking Powder 400g$3.69
New World$0.92/100g$3.69·
Pak'nSave$0.87/100g$3.49·
Woolworths NZN/A

sea salt
$0.06/10g
need 0.4 gMrs Rogers Naturals Coarse Sea Salt 500g$2.79closest match
New World$0.06/10g$2.79·
Pak'nSave$0.05/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.89
Buy at
Woolworths NZ$10.84

unsweetened almond milk
$3.39
need 240 mlSanitarium So Good Long Life Unsweetened Almond Milk 1Lclosest match
Woolworths NZ$3.39·
Pak'nSave$3.99/1L$3.99·
New World$4.99/1L$4.99

vegan butter
$7.45
need 18 gWoolworths Essentials butter unsalted 500gclosest match
Woolworths NZ$7.45·
Pak'nSave$2.40/100g$5.99·
New World$3.36/100g$6.39
Not priced
- vanilla extract · 5 ml
- vegan mini marshmallows · 10 g