
Turmeric Lemon Chicken Soup
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Mediterranean-style chicken soup with carrots, spinach, fresh herbs, warm spices and plenty of lemon. Nourishing and comforting in the best way.
Ingredients
- boneless skinless chicken breast450 g
- yellow onion — quartered1 ea
- garlic cloves — 2 whole and 2 minced4 ea
- extra virgin olive oil30 ml
- carrots — peeled and thinly sliced130 g
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- aleppo pepper1 tsp
- ground ginger0.5 tsp
- ground turmeric — ½ tsp1.3 g
- baby spinach60 g
- fresh dill — chopped10 g
- fresh parsley — chopped30 g
- lemons — zested and juiced2 ea
Method
- In a large Dutch oven or pot, combine the chicken with 1.4 litres (6 cups) of water. Season generously with salt and pepper. Add the onion and the 2 whole garlic cloves. Bring to a boil over medium-high heat, then lower the heat and simmer gently for 15 to 20 minutes, until the chicken is cooked.
- Remove the chicken and shred it with two forks. Strain the broth through a mesh strainer into a large bowl; discard the onion and garlic. Set the broth aside.
- Wipe the pot and return it to the heat. Warm the olive oil over medium heat, then add the minced garlic, carrots and spices.
- Return the shredded chicken to the pot, stir to combine and season with kosher salt.
- Add the broth and bring to a boil, then lower the heat to medium-low and partly cover. Cook for another 15 to 20 minutes, until the carrots are tender.
- Stir in the spinach, herbs, lemon juice and zest. Ladle into bowls and enjoy.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Turmeric Lemon Fish Soup
- 600 g Firm white fish fillets instead of boneless skinless chicken breast
Simmer the onion and whole garlic in the water for 15 minutes to make the broth and strain it; cook the carrots as written, then add the fish in chunks for the last 5 minutes, until just opaque, rather than shredding it.
Vegetarian
Turmeric Lemon Chickpea Soup
- 440 g Tinned chickpeas instead of boneless skinless chicken breast
Skip poaching the chicken: simmer the onion and the whole garlic in the water for 15 minutes to make the broth, then strain it and add the drained chickpeas with the carrots.
Vegan
Turmeric Lemon Chickpea Soup
- 440 g Tinned chickpeas instead of boneless skinless chicken breast
Skip poaching the chicken: simmer the onion and the whole garlic in the water for 15 minutes to make the broth, then strain it and add the drained chickpeas with the carrots.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $55.05 · 35% spare
$35.90
no items missing
New Worldyou pay $61.51 · 32% spare
$41.88
no items missing · $5.98 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $67.92 · 34% spare
$45.14
missing 1 item
$10.22a serve
$10.22 a serve, cheapest at Pak'nSave
About $40.89 of ingredients used for 4 serves.
$57.42 across 3 shops · all 13 items priced · $4.27 more for bigger packs, 40% spare for later
$35.90
no items missing
you'll pay $55.05 · 35% of it spare
$41.88
no items missing · $5.98 more
you'll pay $61.51 · 32% of it spare
$45.14
missing 1 item
you'll pay $67.92 · 34% of it spare
Buy at
Pak'nSave$32.82

yellow onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 30 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

aleppo pepper
$39.94/1kg
need 1 tspMini Peppers 175g$6.99closest match
Pak'nSave$39.94/1kg$6.99·
Woolworths NZ$3.15·
New World$57.09/1kg$9.99

ground ginger
$1.04/10g
need 0.5 tspMasterFoods Ground Ginger Jar 25g$2.59
Pak'nSave$1.04/10g$2.59·
New World$1.16/10g$2.89·
Woolworths NZ$8.49

ground turmeric
$0.76/10g
need 1.3 gMasterFoods Ground Turmeric 34g$2.59
Pak'nSave$0.76/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.85/10g$2.89

baby spinach
$11.97/1kg
need 60 gBaby Spinach 300g$3.59
Pak'nSave$11.97/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.50·
New World$37.42/1kg$4.49

fresh dill
$2.29/10g
need 10 gMrs Rogers Naturals Eco Dill 10g$2.29
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
New World$2.79/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

lemons
$4.49/1kg
need 2 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78
Buy at
Woolworths NZ$17.25

boneless skinless chicken breast
$3.75
need 450 g3 × Tegel free range chicken breast shaved 200gclosest match
Woolworths NZ$3.75·
Pak'nSave$19.53/1kg$8.79·
New World$19.98/1kg$8.99

carrots
$3.50
need 130 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

ground coriander
$2.50
need 2.5 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59
Buy at
New World$7.35

fresh parsley
$2.45/10g
need 30 g3 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20