
Tuna Chipotle High Protein Smash
Recipe from Mob - delicious, healthy midweek cooking · original post · full recipe on mob.co.uk
Smoky chipotle tuna, black beans and charred corn folded through a creamy lime-spiked base, a high protein smash with a proper Mexican kick.
Ingredients
- canned tuna in spring water — drained480 g
- eggs4 ea
- canned black beans — drained160 g
- light cream cheese80 g
- light cheddar cheese80 g
- 0% fat Greek yoghurt40 g
- canned sweetcorn — drained120 g
- chipotle paste20 g
- red onion150 g
- fresh coriander25 g
- limes4 ea
- brown bread4 slice
Method
- Bring a pan of water to the boil. Once boiling, carefully lower in the eggs and cook for 8 mins.
- While the eggs cook, drain the sweetcorn. Heat a tiny splash of olive oil in a non-stick frying pan over a medium-high heat and fry the sweetcorn for 3-4 mins until charred. Drain the black beans in a sieve, rinse well under cold water, then drain well again. The sweetcorn and black bean weights in the ingredients are drained weights
- Once the eggs are done, transfer them to a bowl of cold water to cool, then carefully peel off the shells.
- Drain the tuna well, pressing out any excess liquid this helps the mixture hold together. Add the tuna to a large bowl along with the eggs, charred sweetcorn, black beans, cream cheese, yoghurt and chipotle paste, then grate in the Cheddar.
- Finely dice half the red onion and roughly chop the coriander, then add both to the bowl and squeeze in the juice of a quarter of the limes. Then, using a pizza cutter, smash everything together until nicely mashed and mixed. Season with salt and black pepper to taste.
- Toast the sourdough and divide the smash between the slices. Thinly slice the remaining red onion and scatter over the top, then cut the remaining lime into wedges and serve on the side.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Chickpea Chipotle High Protein Smash
- 440 g Canned chickpeas instead of canned tuna in spring water
Drain and pat the chickpeas dry, then smash them with the other ingredients as written; no cooking change.
Gluten-free
- 160 g Gluten-free bread instead of brown bread
Toast the gluten-free bread a little longer until crisp.
Dairy-free
- 160 g Avocado instead of light cream cheese
- Leave out the light cheddar cheese
- Leave out the 0% fat Greek yoghurt
Smash the avocado in with the tuna, eggs, beans and corn in place of the dairy, and serve straight away so it stays green.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $51.57 · 43% spare
$29.22
missing 1 item
New Worldyou pay $64.99 · 51% spare
$31.77
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $29.50 · 50% spare
$14.76
missing 4 items
$7.31a serve
from $7.31 a serve at Pak'nSave · 11 of 12 ingredients priced
About $29.22 of ingredients used for 4 serves.
$45.84 across 3 shops · 11 of 12 items priced · $5.85 more for bigger packs, 54% spare for later
$29.22
missing 1 item
you'll pay $51.57 · 43% of it spare
$31.77
missing 2 items
you'll pay $64.99 · 51% of it spare
$14.76
missing 4 items
you'll pay $29.50 · 50% of it spare
Buy at
Woolworths NZ$14.51

canned black beans
$1.20
need 160 gWoolworths beans black no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29

fresh coriander
$2.50
need 25 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59

limes
$3.99
need 4 itemsThe Odd Bunch fresh fruit limes 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$9.29/1kg$9.29·
New World$9.99/1kg$9.99
Buy at
Pak'nSave$21.84

canned tuna in spring water
$10.80/1kg
need 480 g2 × Pams Tuna Chunks In Spring Water 425g$4.59
Pak'nSave$10.80/1kg$4.59·
New World$12.92/1kg$5.49·
Woolworths NZN/A

light cream cheese
$2.20/100g
need 80 gPhiladelphia Light Spreadable Cream Cheese 250g$5.49
Pak'nSave$2.20/100g$5.49·
New World$2.40/100g$5.99·
Woolworths NZN/A

0% fat Greek yoghurt
$1.81/100g
need 40 gMeadow Fresh Kalo Natural Greek Yoghurt 160g$2.89real special
Pak'nSave$1.81/100g$2.89·
Woolworths NZ$2.90·
New World$1.99/100g$3.19

chipotle paste
$0.86/100g
need 20 gPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

red onion
$2.99/1kg
need 150 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50
Buy at
New World$9.49

light cheddar cheese
$2.24/100g
need 80 gPams Tasty Cheddar Cheese 100g$9.49closest match
New World$2.24/100g$9.49·
Pak'nSave$3.85/100g$3.85·
Woolworths NZ$6.59
Not priced
- canned sweetcorn · 120 g

