
The Aussie Burger with the Lot
Recipe from Marion's Kitchen · original post · full recipe on marionskitchen.com
The Aussie burger with the lot is pure nostalgia: juicy beef patties, grilled pineapple, beetroot, egg and all the trimmings. Stacked high and unapologetically messy.
Ingredients
- beef mince800 g
- char siu sauce2 tbsp
- sea salt — 2 tsp12 g
- black pepper0.5 tsp
- vegetable oil — 2 tbsp40 ml
- large brown onions — peeled and sliced2 ea
- soft burger buns — halved6 ea
- cheddar cheese6 slice
- iceberg lettuce — finely sliced150 g
- tomatoes — cut into 12 slices300 g
- canned sliced beetroot450 g
- eggs6 ea
- canned pineapple rings440 g
- barbecue sauce — to serve1 ea
Method
- Mix the beef mince with the char siu sauce, salt and pepper until just combined. Divide into 6 portions and shape into patties slightly larger than your buns.
- Heat the oil in a frying pan over medium-low heat. Add the onions and salt, and cook gently for 15-20 minutes, stirring occasionally, until soft, golden and sweet. Set aside.
- Preheat your grill to high. Place the pineapple rings and burger buns on the grill and cook until lightly charred. Transfer to a tray and keep warm in a low oven.
- Place the patties on the hot grill and cook for 3-4 minutes each side or until almost cooked through. In the final minute, top each patty with a slice of cheddar cheese and let it melt. Keep patties warm in the oven while you fry the eggs.
- Heat a pan over medium heat and fry the eggs until the whites are set but the yolks remain runny.
- On the base of each toasted bun, layer lettuce, a cheesy beef patty, caramelised onion, tomato slices, beetroot slices, a slice of grilled pineapple and a fried egg. Spread barbecue sauce on the top bun, then crown the burger. Wrap in baking paper to help stabilise, slice down the middle and enjoy messily.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 800 g Plant-based mince instead of beef mince
Shape the plant-based mince into patties and cook for 3 to 4 minutes a side, a little less than beef.
Vegan
- 800 g Plant-based mince instead of beef mince
- 120 g Dairy-free cheese slices instead of cheddar cheese
- Leave out the eggs
Cook the plant-based patties 3 to 4 minutes a side and melt the dairy-free cheese under a lid; skip the fried egg.
Dairy-free
- 120 g Dairy-free cheese slices instead of cheddar cheese
Melt the dairy-free cheese under a lid for a minute.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $87.57 · 36% spare
$56.41
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $59.79 · 23% spare
$46.32
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $60.88 · 15% spare
$52.03
missing 2 items · $5.71 more
$11.14a serve
from $11.14 a serve at New World · 13 of 14 ingredients priced
About $66.81 of ingredients used for 6 serves.
$57.13 across 3 shops · 13 of 14 items priced · $3.50 more for bigger packs, 23% spare for later
$56.41
missing 1 item
you'll pay $87.57 · 36% of it spare
$46.32
missing 2 items
you'll pay $59.79 · 23% of it spare
$52.03
missing 2 items · $5.71 more
you'll pay $60.88 · 15% of it spare
Buy at
Pak'nSave$36.82

beef mince
$18.99/1kg
need 800 gNz Beef Mince 1kg$18.99closest match
Pak'nSave$18.99/1kg$18.99·
Woolworths NZ$10.00·
New World$22.99/1kg$21.99

char siu sauce
$0.29/100g
need 2 tbspPams Tomato Sauce 100g$1.69
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99·
Woolworths NZ$3.49

sea salt
$0.05/10g
need 12 gMrs Rogers Naturals Coarse Sea Salt 500g$2.59closest match
Pak'nSave$0.05/10g$2.59·
New World$0.06/10g$2.79·
Woolworths NZ$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

large brown onions
$3.29/1kg
need 2 itemsPams Brown Onions 1kg$3.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60·
New World$3.33/1kg$4.99

soft burger buns
$4.39
need 6 itemsTip Top Supersoft Sesame Burger Buns 6 x 6 x 75g
Pak'nSave$4.39·
New World$4.89·
Woolworths NZN/A

canned sliced beetroot
$4.20/1kg
need 450 gWattie's Sliced Beetroot 1kg$1.89closest matchreal special
Pak'nSave$4.20/1kg$1.89·
New World$7.31/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.29

barbecue sauce
$0.29/100g
need 1 itemPams Tomato Sauce 100g$1.69 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99·
Woolworths NZ$2.90
Buy at
Woolworths NZ$13.32

vegetable oil
$3.10
need 40 mlWoolworths vegetable oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

cheddar cheese
$12.69
need 6 sliceWoolworths everyday cheese cheddar 1kgclosest match
Woolworths NZ$12.69·
Pak'nSave$1.60/100g$7.99·
New World$1.90/100g$15.19

iceberg lettuce
$2.35
need 150 gFresh Vegetable Standardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Woolworths NZ$2.35·
Pak'nSave$23.96/1kg$5.99·
New World$25.96/1kg$6.49
Buy at
New World$6.99

tomatoes
$9.99/1kg
need 300 gPams Fresh Tomatoes 1kg$6.99
New World$9.99/1kg$6.99·
Pak'nSave$11.63/1kg$3.49·
Woolworths NZ$4.95
Not priced
- canned pineapple rings · 440 g
