
Thai red chicken & butternut squash soup
Recipe from Jamie Oliver · original post · full recipe on jamieoliver.com
Packed full of flavour, this punchy Thai red chicken & butternut squash soup recipe from Jamie's 5 Ingredients – Quick & Easy cookbook is just delicious.
Ingredients
- whole chicken1.6 kg
- butternut squash1.2 kg
- fresh coriander30 g
- Thai red curry paste100 g
- light coconut milk400 ml
Method
- Sit the chicken in a large, deep pan.
- Carefully halve the squash lengthways, then cut into 3cm chunks, discarding the seeds.
- Slice the coriander stalks, add to the pan with the squash, curry paste and coconut milk, then pour in 1 litre of water. Cover and simmer on a medium heat for 1 hour 20 minutes.
- Use tongs to remove the chicken to a platter. Spoon any fat from the surface of the soup over the chicken, then sprinkle with half the coriander leaves.
- Serve with 2 forks for divvying up the meat at the table. Use a potato masher to crush some of the squash, giving your soup a thicker texture.
- Taste, season to perfection with sea salt and black pepper, then divide between six bowls and sprinkle with the remaining coriander.
- Shred and add chicken, as you dig in.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $28.95 · 11% spare
$25.84
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $35.49 · 37% spare
$22.23
missing 2 items
New Worldyou pay $28.57 · 37% spare
$17.99
missing 3 items
$4.31a serve
$4.31 a serve, cheapest at Pak'nSave
About $25.84 of ingredients used for 6 serves.
$29.16 across 2 shops · all 5 items priced · $0.21 more for bigger packs, 14% spare for later
$25.84
no items missing
you'll pay $28.95 · 11% of it spare
$22.23
missing 2 items
you'll pay $35.49 · 37% of it spare
$17.99
missing 3 items
you'll pay $28.57 · 37% of it spare
Buy at
Pak'nSave$26.66

whole chicken
$8.94/1kg
need 1.6 kgPams Whole Chicken 1.9kg$16.99
Pak'nSave$8.94/1kg$16.99·
New World$9.62/1kg$12.99·
Woolworths NZ$15.25

butternut squash
$5.99
need 1.2 kgOrganic Squash 1 pack 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Pak'nSave$5.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

Thai red curry paste
$0.86/100g
need 100 gPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

light coconut milk
$0.60/100ml
need 400 mlTrident Light Coconut Milk 100ml$2.39
Pak'nSave$0.60/100ml$2.39·
Woolworths NZ$2.49·
New WorldN/A
Buy at
Woolworths NZ$2.50

fresh coriander
$2.50
need 30 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59