
Teriyaki Chicken with Ginger Peaches and Sesame Drench
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
Juicy grilled teriyaki chicken, bright gingery peaches, and a rich sesame drench all over top! My go-to dinner when I want something fresh!
Ingredients
- teriyaki sauce120 ml
- large garlic clove — grated1 ea
- chicken breasts450 g
- avocado oil — 2 tsp10 ml
- peaches — diced4 ea
- green onions — chopped2 ea
- fresh ginger — grated5 g
- lime — juiced1 ea
- salt — ½ tsp3 g
- sugar13 g
- reduced sodium soy sauce15 ml
- toasted sesame oil15 ml
- brown sugar20 g
- chili crisp1 tsp
- white rice185 g
Method
- Slice the chicken breasts into thinner pieces, or pound them out to be thinner.
- Marinate the chicken in the teriyaki sauce and garlic for 2-12 hours (more time = better flavour, but even 15-30 minutes works).
- Start cooking the rice according to the package directions.
- Make the sesame drench: whisk the soy sauce, sesame oil, brown sugar and chili crisp with 1-2 tablespoons water to thin it out. Set aside.
- When you're nearly ready to eat, toss the peaches, green onions, ginger, lime juice, salt and sugar together. The peaches will release some juices and become slightly saucy.
- Heat the avocado oil in a large skillet over medium heat. Let any excess marinade drip off the chicken, then sauté for 3-4 minutes per side, until it reaches an internal temperature of 165°F (74°C). (It's also great on the grill.)
- Serve the chicken over rice with a scoop of the peaches and a drench of the sesame sauce. Add green beans if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Teriyaki Salmon with Ginger Peaches and Sesame Drench
- 600 g Salmon fillets instead of chicken breasts
Marinate the salmon for only 15 to 30 minutes, then cook skin-side down for about 4 minutes and 2 to 3 minutes on the other side until just flaking.
Vegetarian
Teriyaki Tofu with Ginger Peaches and Sesame Drench
- 440 g Firm tofu instead of chicken breasts
Press the tofu for 15 minutes, slice it into slabs and marinate for 30 minutes, then pan-fry 3 to 4 minutes per side until golden; there is no internal temperature to reach.
Vegan
Teriyaki Tofu with Ginger Peaches and Sesame Drench
- 440 g Firm tofu instead of chicken breasts
Press the tofu for 15 minutes, slice it into slabs and marinate for 30 minutes, then pan-fry 3 to 4 minutes per side until golden; there is no internal temperature to reach.
Gluten-free
- 120 ml Gluten-free teriyaki sauce instead of teriyaki sauce
- 15 ml Tamari instead of reduced sodium soy sauce
Use the gluten-free teriyaki sauce and tamari exactly as written; timings are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $66.57 · 46% spare
$35.66
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $55.67 · 56% spare
$24.45
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $64.62 · 57% spare
$28.00
missing 2 items · $3.55 more
$8.92a serve
from $8.92 a serve at New World · 14 of 15 ingredients priced
About $35.66 of ingredients used for 4 serves.
$59.66 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $11.19 more for bigger packs, 63% spare for later
$35.66
missing 1 item
you'll pay $66.57 · 46% of it spare
$24.45
missing 2 items
you'll pay $55.67 · 56% of it spare
$28.00
missing 2 items · $3.55 more
you'll pay $64.62 · 57% of it spare
Buy at
Pak'nSave$41.03

large garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

chicken breasts
$19.53/1kg
need 450 gPams Free Range Diced Chicken Breast 450g$8.79closest match
Pak'nSave$19.53/1kg$8.79·
New World$19.98/1kg$8.99·
Woolworths NZ$15.00

avocado oil
$3.80/100ml
need 10 mlGrove Cold Pressed Avocado Oil 100ml$18.99closest match
Pak'nSave$3.80/100ml$18.99·
Woolworths NZ$12.00·
New World$5.40/100ml$13.49

green onions
$2.99/1kg
need 2 itemsLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

fresh ginger
$3.59/1kg
need 5 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

brown sugar
$0.42/100g
need 20 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.49

white rice
$0.23/100g
need 185 gPams Long Grain White Rice 100g$2.29closest match
Pak'nSave$0.23/100g$2.29·
New World$1.48/100g$3.69·
Woolworths NZ$5.99
Buy at
New World$7.66

peaches
$4.61/1kg
need 4 itemsPams Sliced Peaches In Juice 410g$1.89 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$4.61/1kg$1.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

salt
$0.02/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

sugar
$0.50/100g
need 13 gChelsea White Sugar 100g$2.09closest match
New World$0.50/100g$2.09·
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.19

toasted sesame oil
$0.42/100ml
need 15 mlPams Canola Oil 500ml$2.09
New World$0.42/100ml$2.09·
Pak'nSave$0.38/100ml$1.89·
Woolworths NZ$3.10
Buy at
Woolworths NZ$10.97

teriyaki sauce
$3.49
need 120 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99

lime
$3.99
need 1 itemThe Odd Bunch fresh fruit limes 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$3.99/10g$5.99·
New World$9.99/1kg$9.99

reduced sodium soy sauce
$3.49
need 15 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
Not priced
- chili crisp · 1 tsp