
Spinach & Ricotta Pasta Bake
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
A lazy meal for midweek that tastes like spinach and ricotta stuffed shells or cannelloni - but without all the labour! Feel free to use your favourite store bought pasta sauce if you prefer. Reheats well and freezes well too!
Ingredients
- penne pasta300 g
- mozzarella — shredded250 g
- ricotta500 g
- parmesan — grated50 g
- garlic cloves — minced4 ea
- frozen chopped spinach — thawed and squeezed dry350 g
- extra virgin olive oil — 1 tbsp20 ml
- tomato passata700 g
- onion powder1 tsp
- garlic powder1 tsp
- dried Italian mixed herbs2 tsp
- chilli flakes0.5 tsp
- sugar — 1 tsp4.3 g
- salt — 1 ¾ tsp11 g
Method
- Preheat oven to 350F/180C.
- Pasta Sauce: Pour out about 1/4 cup of the passata (to make room to add flavourings). Add the remaining Pasta Sauce ingredients into the bottle, screw the lid on and give it a shake.
- Cook pasta for time per packet MINUS 1 minute.
- SCOOP OUT 1 mugful pasta cooking water, drain and set aside.
- Ricotta Mixture - Mix Ricotta Mixture ingredients in a very large bowl. Use a splash of pasta cooking water if needed to make it creamy.
- Add pasta and stir to combine. Transfer to a heatproof baking dish.
- Top with Pasta Sauce, top with cheese. Loosely cover with foil.
- Bake for 25 minutes, then remove the cover and bake for a further 10 minutes or until the cheese is melted and bubbly.
- Serve while hot and fresh!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
- 50 g Vegetarian hard cheese instead of parmesan
Nothing changes in the cooking.
Gluten-free
- 300 g Gluten-free penne instead of penne pasta
Boil the gluten-free penne for 2 minutes less than the packet says, as it keeps softening in the bake and can turn mushy.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $66.07 · 31% spare
$45.82
missing 1 item
New Worldyou pay $49.67 · 30% spare
$34.76
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $41.43 · 46% spare
$22.22
missing 4 items
$7.32a serve
from $7.32 a serve at Pak'nSave · 13 of 14 ingredients priced
About $43.90 of ingredients used for 6 serves.
$66.02 across 3 shops · all 14 items priced
$45.82
missing 1 item
you'll pay $66.07 · 31% of it spare
$34.76
missing 3 items
you'll pay $49.67 · 30% of it spare
$22.22
missing 4 items
you'll pay $41.43 · 46% of it spare
Buy at
Pak'nSave$44.21

ricotta
$2.28/100g
need 500 g2 × Pams Finest Hand Crafted Fresh Ricotta 100g$5.69
Pak'nSave$2.28/100g$5.69·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

parmesan
$4.59/100g
need 50 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

frozen chopped spinach
$6.39/1kg
need 350 gSB Chopped Spinach 1kg$6.39
Pak'nSave$6.39/1kg$6.39·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 20 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

tomato passata
$0.54/100g
need 700 gChantal Organics Organic Tomato Passata 680g$3.69closest match
Pak'nSave$0.54/100g$3.69·
Woolworths NZ$4.99·
New World$0.85/100g$5.79

onion powder
$0.57/10g
need 1 tspMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89

sugar
$0.38/100g
need 4.3 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

salt
$0.01/10g
need 11 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89
Buy at
New World$19.11

penne pasta
$0.36/100g
need 300 gPams Penne Pasta 500g$1.79closest match
New World$0.36/100g$1.79·
Pak'nSave$0.44/100g$2.19·
Woolworths NZ$2.49

mozzarella
$6.31/100g
need 250 g2 × Massimo's Mozzarella 125g$5.99
New World$6.31/100g$5.99·
Pak'nSave$5.35/100g$6.69·
Woolworths NZN/A

dried Italian mixed herbs
$1.63/10g
need 2 tspPams Mixed Herbs 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20

chilli flakes
$1.31/10g
need 0.5 tspMasterFoods Chilli Flakes 22g$2.89
New World$1.31/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Woolworths NZ$2.70

garlic powder
$2.70
need 1 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89