
Speedy Tomato & Spinach Dhal
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
This is one of those recipes that proves healthy can also mean quick, creamy and deeply satisfying. We’ve swapped dried lentils for tinned lentils, so that you can get supper on the table in under half an hour – perfect for busy evenings when you want something nourishing and full of flavour.
Ingredients
- olive oil30 ml
- red onion — finely chopped150 g
- fresh ginger — finely chopped10 g
- green chilli — finely chopped1 ea
- canned green lentils — drained400 g
- tomato puree15 g
- coconut cream125 ml
- curry powder3 g
- ground turmeric3 g
- canned chickpeas — drained400 g
- canned cherry tomatoes400 g
- spinach60 g
- lemon — juiced0.5 ea
- fresh coriander — roughly chopped1 handful
Method
- Warm the oil in a saucepan set over medium heat. Set aside about a third of each the chopped onion, ginger and chilli, then add the remainer to the pan. Cook for 8—10 minutes until soft and fragrant.
- Meanwhile, add 2 tablespoons of lentils, the tomato purée, coconut cream, curry powder, turmeric and a pinch of salt to a food processor and blitz until smooth.
- Add the spice paste to the pan and cook for 1—2 minutes, then add the remaining lentils, chickpeas, cherry tomatoes and 200ml of boiling water. Simmer for 10 minutes until slightly reduced and creamy.
- Stir in the spinach until wilted, then add the lemon juice and season to taste. Divide the dhal between bowls and scatter over the reserved onion, ginger and chilli, followed by the coriander and a spoonful of coconut cream.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
New Worldyou pay $67.14 · 49% spare
$34.43
no items missing
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $36.98 · 58% spare
$15.70
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $44.81 · 56% spare
$19.52
missing 2 items · $3.82 more
$17.63a serve
$17.63 a serve, cheapest at New World
About $35.25 of ingredients used for 2 serves.
$46.78 across 3 shops · all 14 items priced · $0.19 more for bigger packs, 53% spare for later
$34.43
no items missing
you'll pay $67.14 · 49% of it spare
$15.70
missing 2 items
you'll pay $36.98 · 58% of it spare
$19.52
missing 2 items · $3.82 more
you'll pay $44.81 · 56% of it spare
Buy at
Pak'nSave$31.31

olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

red onion
$2.99/1kg
need 150 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

fresh ginger
$3.59/1kg
need 10 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

tomato puree
$0.37/100g
need 15 gPams Tomato Puree 100g$1.49
Pak'nSave$0.37/100g$1.49·
New World$0.50/100g$1.99·
Woolworths NZN/A

ground turmeric
$0.76/10g
need 3 gMasterFoods Ground Turmeric 34g$2.59
Pak'nSave$0.76/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.85/10g$2.89

canned cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 400 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

spinach
$11.97/1kg
need 60 gBaby Spinach 300g$3.59closest match
Pak'nSave$11.97/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.50·
New World$37.42/1kg$4.49

lemon
$4.49/1kg
need 0.5 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78

fresh coriander
$0.37/10g
need 1 handfulHealthy N Fresh Prepacked Coriander 80g$2.99
Pak'nSave$0.37/10g$2.99·
Woolworths NZ$4.25·
New World$0.43/10g$4.29
Buy at
New World$12.37

canned green lentils
$25.18/1kg
need 400 gCeres Organics French Green Lentils 500g$9.19
New World$25.18/1kg$9.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

coconut cream
$0.37/100ml
need 125 mlPams Coconut Cream 100ml$1.49
New World$0.37/100ml$1.49·
Pak'nSave$0.37/100ml$1.49·
Woolworths NZ$2.49

curry powder
$0.42/10g
need 3 gPams Hot Curry powder 40g$1.69closest match
New World$0.42/10g$1.69·
Woolworths NZ$3.20·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Woolworths NZ$3.10

green chilli
$1.90
need 1 itemFresh Vegetable Standardclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

canned chickpeas
$1.20
need 400 gWoolworths chickpeas no added salt 420gclosest match
Woolworths NZ$1.20·
Pak'nSave$5.48/1kg$2.19·
New World$5.87/1kg$2.29