
Soothing Tomato & Kimchi Broth
Recipe from Deliciously Ella · original post · full recipe on deliciouslyella.com
This light refreshing broth is just the thing for long summer evenings. It’s full of feel-good ingredients like miso, ginger and kimchi, and the perfect way to use up a glut of ripe cherry tomatoes.
Ingredients
- soba noodles150 g
- olive oil30 ml
- garlic cloves — thinly sliced2 ea
- fresh ginger — thinly sliced10 g
- cherry tomatoes200 g
- kimchi30 g
- white miso paste12 g
- tenderstem broccoli — cut into bite-sized pieces100 g
- tahini — to drizzle15 g
- dried chilli flakes1 pinch
Method
- Cook the noodles according to packet instructions until al dente. Drain and refresh under cold water until cool to touch, then set aside.
- Warm the oil in a saucepan set over medium—high heat. Add the garlic, ginger and tomatoes. Cook for 8—10 minutes, stirring frequently, until the tomatoes are soft and bursting open.
- Pour in 1L boiling water, then add the kimchi, miso and a pinch of salt (to taste). Bring to a vigorous simmer and add the tenderstem. Cook for 3—4 minutes until just cooked.
- To serve, divide the noodles into bowls and ladle over the broth. Drizzle generously with tahini and a pinch of chilli flakes.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 150 g Buckwheat noodles instead of soba noodles
Cook the buckwheat noodles to the packet time, usually 4 to 5 minutes, and rinse well under cold water as written; check the miso is rice-based.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $20.93 · 72% spare
$5.80
missing 3 items
New Worldyou pay $33.74 · 64% spare
$12.02
missing 3 items · $6.22 more
Woolworths NZyou pay $37.81 · 38% spare
$23.41
missing 4 items
$2.90a serve
from $2.90 a serve at Pak'nSave · 7 of 10 ingredients priced
About $5.80 of ingredients used for 2 serves.
$23.82 across 2 shops · 8 of 10 items priced · $0.10 more for bigger packs, 64% spare for later
$5.80
missing 3 items
you'll pay $20.93 · 72% of it spare
$12.02
missing 3 items · $6.22 more
you'll pay $33.74 · 64% of it spare
$23.41
missing 4 items
you'll pay $37.81 · 38% of it spare
Buy at
Pak'nSave$20.93

soba noodles
$0.60/100g
need 150 gEnso Authentic Hokkien Noodles 200g$1.19
Pak'nSave$0.60/100g$1.19·
New World$0.70/100g$1.39·
Woolworths NZ$2.89

olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

fresh ginger
$3.59/1kg
need 10 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 200 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

white miso paste
$0.86/100g
need 12 gPams Tomato Paste 150g$1.29
Pak'nSave$0.86/100g$1.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

tenderstem broccoli
$11.96/1kg
need 100 gBellaverde Sweet Stem Broccoli 1kg$2.99real special
Pak'nSave$11.96/1kg$2.99·
New World$13.16/1kg$3.29·
Woolworths NZ$8.29
Buy at
New World$2.89

dried chilli flakes
$1.31/10g
need 1 pinchMasterFoods Chilli Flakes 22g$2.89
New World$1.31/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- kimchi · 30 g
- tahini · 15 g