
Smoked Sausage and Rice
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
The smoked sausage is the trick here to get great flavour into this quick one pot dinner. Tastes like Jambalaya, minus the cajun flavours, and much faster to make. Everybody loves this!I used kransky sausages but you can use any smoked sausages you want, including chorizo. You can even use raw sausages - see Note 1! Also feel free to use other vegetables - anything that can hold up to 20 minutes on the stove.
Ingredients
- extra virgin olive oil — 3 tbsp60 ml
- garlic cloves — finely minced5 ea
- onions — chopped2 ea
- yellow capsicum — cut into 1.5 cm squares1 ea
- red capsicum — cut into 1.5 cm squares1 ea
- kransky sausages — sliced 0.5 cm thick400 g
- salt — ¾ tsp4.5 g
- black pepper0.5 tsp
- smoked paprika — ¾ tsp1.9 g
- long grain white rice270 g
- chicken stock — low sodium625 ml
- frozen peas — thawed280 g
- fresh parsley — chopped5 g
Method
- Cook sausage: Heat 2 tbsp oil in a large heavy based pot over medium high heat. Add sausages and cook until golden. Remove with a slotted spoon.
- Cook onion and garlic: Add remaining 1 tbsp oil. Add garlic and onion, cook for 2 minutes. Add capsicum and cook for 2 minutes until onion is translucent.
- Add rice and liquid: Add rice, chicken stock, paprika, salt, pepper and the sausage. Stir, bring to boil, then reduce heat to low so it's simmering very gently.
- Cover and cook: Cover with lid, cook 20 minutes.
- Add peas and rest: Remove pot from stove. Working quickly, remove lid, add peas, then quickly put the lid back on. Rest 10 minutes - the residual heat with cook the peas.
- Fluff and serve: Add parsley. Use a fork to fluff the rice. Serve immediately!
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Vegetarian Sausage and Rice
- 400 g vegetarian sausages instead of kransky sausages
- 625 ml vegetable stock instead of chicken stock
Brown and slice the vegetarian sausages, set them aside, and stir them back in with the peas for the 10-minute rest so they do not go soft in the rice.
Vegan
Vegan Sausage and Rice
- 400 g vegan sausages instead of kransky sausages
- 625 ml vegetable stock instead of chicken stock
Brown and slice the vegan sausages, set them aside, and stir them back in with the peas for the 10-minute rest so they do not go soft in the rice.
Gluten-free
- 400 g gluten-free kransky sausages instead of kransky sausages
- 625 ml gluten-free chicken stock instead of chicken stock
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $49.14 · 44% spare
$27.72
missing 1 item
New Worldyou pay $44.74 · 47% spare
$23.64
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $45.38 · 36% spare
$29.03
missing 3 items
$6.93a serve
from $6.93 a serve at Pak'nSave · 12 of 13 ingredients priced
About $27.72 of ingredients used for 4 serves.
$51.30 across 3 shops · all 13 items priced · $0.16 more for bigger packs, 48% spare for later
$27.72
missing 1 item
you'll pay $49.14 · 44% of it spare
$23.64
missing 2 items
you'll pay $44.74 · 47% of it spare
$29.03
missing 3 items
you'll pay $45.38 · 36% of it spare
Buy at
Pak'nSave$40.87

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 60 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 5 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

kransky sausages
$15.36/1kg
need 400 gBeehive Mini Cheese Kransky Sausages 800g$12.29
Pak'nSave$15.36/1kg$12.29·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

salt
$0.01/10g
need 4.5 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.49closest match
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
New World$0.02/10g$1.59·
Woolworths NZ$2.89

black pepper
$0.46/10g
need 0.5 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69

long grain white rice
$0.23/100g
need 270 gPams Long Grain White Rice 100g$2.29
Pak'nSave$0.23/100g$2.29·
New World$1.48/100g$3.69·
Woolworths NZN/A

chicken stock
$0.33/10g
need 625 mlContinental Chicken Stock 130g$4.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.33/10g$4.29·
Woolworths NZ$9.29·
New WorldN/A

frozen peas
$3.45/1kg
need 280 gPams Frozen Garden Peas 1kg$3.45closest match
Pak'nSave$3.45/1kg$3.45·
New World$3.49/1kg$3.49·
Woolworths NZ$3.50
Buy at
New World$7.83

smoked paprika
$0.83/10g
need 1.9 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

fresh parsley
$2.45/10g
need 5 gPams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Buy at
Woolworths NZ$2.60

onions
$2.60
need 2 itemsWoolworths fresh vegetable baby onions 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

