
Slow Cooker Vegetable Soup
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A creamy, comforting blended soup with seven different vegetables, made in the slow cooker.
Ingredients
- butternut squash — chopped700 g
- carrots — 2; chopped150 g
- parsnips — chopped2 ea
- onion — chopped1 ea
- potato — 1; chopped200 g
- celery sticks — chopped2 ea
- garlic cloves2 ea
- vegetable stock1000 ml
Method
- Cut the vegetables into small, evenly sized pieces and put them in the slow cooker.
- Pour over the vegetable stock, season with salt and pepper and stir well.
- Cook on high for 4 hours or low for 8 hours, until the root vegetables are completely tender.
- Blend with a stick blender in the slow cooker to your preferred texture.
- Taste and adjust the seasoning, stir in a little single cream if you like, and serve hot.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $27.13 · 15% spare
$23.05
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $32.93 · 23% spare
$25.41
missing 1 item · $2.36 more
New Worldyou pay $23.45 · 22% spare
$18.40
missing 2 items
$5.76a serve
from $5.76 a serve at Pak'nSave · 7 of 8 ingredients priced
About $23.05 of ingredients used for 4 serves.
$30.33 across 3 shops · all 8 items priced · $1.51 more for bigger packs, 19% spare for later
$23.05
missing 1 item
you'll pay $27.13 · 15% of it spare
$25.41
missing 1 item · $2.36 more
you'll pay $32.93 · 23% of it spare
$18.40
missing 2 items
you'll pay $23.45 · 22% of it spare
Buy at
Pak'nSave$17.85

butternut squash
$5.99
need 700 gOrganic Squash 1 pack 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Pak'nSave$5.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

potato
$2.99/1kg
need 200 gPams White Washed Potatoes 1kg$2.99closest match
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.99/1kg$3.99·
Woolworths NZ$5.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

vegetable stock
$0.72/100ml
need 1 LCampbell's Real Stock Beef Stock Liquid 1L$3.59closest match
Pak'nSave$0.72/100ml$3.59·
New World$0.60/100ml$5.99·
Woolworths NZ$6.00
Buy at
Woolworths NZ$8.49

carrots
$3.50
need 150 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

parsnips
$4.99
need 2 itemsFresh Vegetable parsnip prepacked 500g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$4.99·
Pak'nSave$7.29/1kg$7.29·
New WorldN/A
Buy at
New World$3.99

celery sticks
$13.30/1kg
need 2 itemsCut Sticks Celery 300g$3.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$13.30/1kg$3.99·
Woolworths NZ$5.65·
Pak'nSaveN/A