
Slow Cooker Sausage Casserole
Recipe from Pinch of Nom · original post
A slimming-friendly, hearty sausage casserole to pop in the slow cooker and have ready for dinner.
Ingredients
- chicken sausages600 g
- onions — diced2 ea
- peppers — diced2 ea
- carrots — peeled and cut into thick chunks; 5 medium400 g
- small potatoes — peeled and cut into big chunks600 g
- canned chopped tomatoes800 g
- tomato purée3 tbsp
- chicken stock cube — made up with 250 ml water1 ea
- garlic cloves — crushed2 ea
- dried oregano — ½ tsp0.5 g
- dried thyme — 1 tsp1 g
- fresh parsley — chopped15 g
- canned butter beans — drained400 g
- beef stock pot1 ea
- Worcestershire sauce — 1 tbsp20 ml
- bay leaf1 ea
Method
- Put all the ingredients except the sausages, butter beans and stock pot into the slow cooker. Stir well.
- Add the sausages and give another quick stir.
- Cook on High for 5 hours, or Low to Medium for 6-8 hours.
- Check to make sure all the veg is cooked through. Stir in the butter beans and stock pot. Check the seasoning and add some salt and freshly ground black pepper if needed.
- Allow to cook for another 20-30 minutes to heat up the butter beans, then serve
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Slow Cooker Vegetarian Sausage Casserole
- 600 g vegetarian sausages instead of chicken sausages
- 1 ea vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 1 ea vegetable stock pot instead of beef stock pot
- 20 ml vegetarian Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Vegetarian sausages turn mushy over hours in the slow cooker, so brown them in a pan and stir them in with the butter beans for the final 20 to 30 minutes.
Vegan
Slow Cooker Vegan Sausage Casserole
- 600 g vegan sausages instead of chicken sausages
- 1 ea vegetable stock cube instead of chicken stock cube
- 1 ea vegetable stock pot instead of beef stock pot
- 20 ml vegan Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Vegan sausages turn mushy over hours in the slow cooker, so brown them in a pan and stir them in with the butter beans for the final 20 to 30 minutes.
Gluten-free
- 600 g gluten-free chicken sausages instead of chicken sausages
- 1 ea gluten-free chicken stock cube instead of chicken stock cube
- 1 ea gluten-free beef stock pot instead of beef stock pot
- 20 ml gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $46.89 · 22% spare
$36.37
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $56.07 · 32% spare
$38.11
missing 3 items · $1.74 more
New Worldyou pay $55.00 · 16% spare
$46.21
missing 3 items · $9.84 more
$6.06a serve
from $6.06 a serve at Pak'nSave · 13 of 16 ingredients priced
About $36.37 of ingredients used for 6 serves.
$51.85 across 3 shops · 14 of 16 items priced · $4.15 more for bigger packs, 39% spare for later
$36.37
missing 3 items
you'll pay $46.89 · 22% of it spare
$38.11
missing 3 items · $1.74 more
you'll pay $56.07 · 32% of it spare
$46.21
missing 3 items · $9.84 more
you'll pay $55.00 · 16% of it spare
Buy at
Pak'nSave$29.66

chicken sausages
$8.79/1kg
need 600 gTurk's Precooked Chicken Sausages 1kg$8.79
Pak'nSave$8.79/1kg$8.79·
Woolworths NZ$10.99·
New WorldN/A

peppers
$6.63/1kg
need 2 itemsFruzio Mixed Peppers 1kg$6.63closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$6.63/1kg$6.63·
New World$57.09/1kg$9.99·
Woolworths NZN/A

small potatoes
$2.99/1kg
need 600 gPams White Washed Potatoes 1kg$2.99closest match
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.99/1kg$3.99·
Woolworths NZ$4.39

canned chopped tomatoes
$3.98/1kg
need 800 g2 × Davia Chopped Tomatoes 400g$1.59closest match
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.45·
New World$9.23/1kg$3.69

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

dried thyme
$1.53/10g
need 1 gMrs Rogers Standard$2.29closest match
Pak'nSave$1.53/10g$2.29·
New World$1.63/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20

beef stock pot
$0.87/10g
need 1 itemSouthern Fresh Basil 40g$3.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Buy at
Woolworths NZ$14.84

onions
$2.60
need 2 itemsWoolworths fresh vegetable baby onions 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

carrots
$3.50
need 400 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

chicken stock cube
$4.05
need 1 itemOxo chicken stock cubes 71g 12 pack
Woolworths NZ$4.05·
Pak'nSave$0.52/10g$3.69·
New World$0.58/10g$4.09

canned butter beans
$1.20
need 400 gWoolworths beans butter 420g
Woolworths NZ$1.20·
New World$8.23/1kg$3.29·
Pak'nSaveN/A

Worcestershire sauce
$3.49
need 20 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
Buy at
New World$7.35

dried oregano
$1.63/10g
need 0.5 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70

fresh parsley
$2.45/10g
need 15 g2 × Pams Parsley Leaves 10g$2.45closest match
New World$2.45/10g$2.45·
Pak'nSave$2.86/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20
Not priced
- tomato purée · 3 tbsp
- bay leaf · 1 item