
Slow Cooker Hunter's Chicken
Recipe from Pinch of Nom · original post
We love chicken, BBQ sauce and cheese (who doesn't?!) AND we love any excuse to crack out the slow cooker. This easy-peasy Slow Cooker Hunter's Chicken recipe means you can come home to your favourite pub grub order, piping hot and ready to serve.
Ingredients
- chicken breast — 4 breasts600 g
- bacon medallions4 ea
- reduced-fat cheddar — grated80 g
- onion — diced0.5 ea
- garlic cloves — crushed2 ea
- canned chopped tomatoes400 g
- tomato purée1 tbsp
- lemon — juiced0.5 ea
- BBQ seasoning1 tbsp
- smoked paprika — ¼ tsp0.6 g
- balsamic vinegar — 1 tbsp20 ml
- Worcestershire sauce — 2 tbsp40 ml
- white wine vinegar — 2 tbsp40 ml
- hot sauce1 tbsp
- mustard powder1 tsp
- granulated sweetener1 tsp
Method
- Take each chicken breast, wrap a bacon medallion around the middle and secure it with a cocktail stick.
- Set the chicken aside, then add all of the remaining ingredients into the slow cooker and stir well.
- Place the chicken on top and replace the lid. Cook on high for 2½-3 hours (or low if you're leaving it on all day).
- When the time is up, check that the chicken is cooked. Remove it from the slow cooker and set aside.
- Blitz the sauce with a stick blender until smooth.
- Place the cooked chicken in an ovenproof dish and remove the cocktail sticks.
- Pour the sauce over the chicken breasts and top with cheese. Divide the cheese equally between all four chicken breasts.
- Place under a hot grill until the cheese is melted and a nice golden colour.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 40 ml Gluten-free Worcestershire sauce instead of worcestershire sauce
Nothing changes in the cooking.
Dairy-free
- 80 g Dairy-free cheese instead of reduced-fat cheddar
Dairy-free cheese melts more slowly, so give it an extra minute or two under the grill and watch that it does not scorch.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $43.70 · 39% spare
$26.66
missing 5 items
New Worldyou pay $56.15 · 19% spare
$45.41
missing 5 items · $18.75 more
Woolworths NZyou pay $41.65 · 27% spare
$30.57
missing 7 items
$6.67a serve
from $6.67 a serve at Pak'nSave · 11 of 16 ingredients priced
About $26.66 of ingredients used for 4 serves.
$62.97 across 3 shops · 14 of 16 items priced · $7.43 more for bigger packs, 37% spare for later
$26.66
missing 5 items
you'll pay $43.70 · 39% of it spare
$45.41
missing 5 items · $18.75 more
you'll pay $56.15 · 19% of it spare
$30.57
missing 7 items
you'll pay $41.65 · 27% of it spare
Buy at
Pak'nSave$42.01

chicken breast
$13.99/1kg
need 600 gNz kg$13.99
Pak'nSave$13.99/1kg$13.99·
Woolworths NZ$3.75·
New World$15.69/1kg$15.69

reduced-fat cheddar
$1.31/100g
need 80 gArnott's Shapes Originals Cheddar Crackers 175g$2.29
Pak'nSave$1.31/100g$2.29·
New World$2.20/100g$2.99·
Woolworths NZN/A

onion
$2.99/1kg
need 0.5 itemsLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

canned chopped tomatoes
$3.98/1kg
need 400 gDavia Chopped Tomatoes 400g$1.59closest match
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.45·
New World$9.23/1kg$3.69

lemon
$4.49/1kg
need 0.5 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$4.49/1kg$4.49·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.78

BBQ seasoning
$0.63/10g
need 1 tbspMrs Rogers Naturals Eco Smoky BBQ Seasoning 32g$2.00
Pak'nSave$0.63/10g$2.00·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

balsamic vinegar
$1.36/100ml
need 20 mlDelmaine Balsamic 6 Star Vinegar 500ml$6.79closest match
Pak'nSave$1.36/100ml$6.79·
Woolworths NZ$3.90·
New WorldN/A

white wine vinegar
$0.52/100ml
need 40 mlDYC White Wine Vinegar 750ml$3.89
Pak'nSave$0.52/100ml$3.89·
Woolworths NZ$4.49·
New WorldN/A

hot sauce
$0.29/100g
need 1 tbspPams Tomato Sauce 100g$1.69
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99·
Woolworths NZ$3.49
Buy at
New World$17.47

smoked paprika
$0.83/10g
need 0.6 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

mustard powder
$9.11/100g
need 1 tspColman's Original English Mustard Powder 57g$5.19
New World$9.11/100g$5.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

granulated sweetener
$3.13/100g
need 1 tspNatvia 100% Natural Sweetener Cannister 100g$9.39
New World$3.13/100g$9.39·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Woolworths NZ$3.49

Worcestershire sauce
$3.49
need 40 mlHigh Mark soy sauce dark 550mlclosest match
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99
Not priced
- bacon medallions · 4 items
- tomato purée · 1 tbsp