Slow Cooker Chicken Thighs

Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com

Juicy, fall-apart chicken thighs with a garlic and paprika rub, browned then slow cooked in a garlic butter stock.

Serves 3 156 minKid-friendly
chickenslow-cook

Ingredients

  • boneless skinless chicken thighs680 g
  • paprika5 ml
  • garlic granules5 ml
  • Italian seasoning5 ml
  • olive oil15 ml
  • chicken stock100 ml
  • butter30 g
  • garlic cloves — crushed2 ea

Method

  1. Mix the paprika, garlic granules and Italian seasoning in a small bowl.
  2. Coat the chicken thighs all over in the spice mix.
  3. Heat the olive oil in a large pan over a medium heat and fry the chicken thighs for 4 minutes until browned.
  4. Move the browned chicken to the slow cooker.
  5. Add the crushed garlic, chicken stock and butter to the slow cooker.
  6. Cook on high for 2.5 hours or on low for 3-4 hours.
  7. Serve, sprinkled with chopped fresh basil if you like.

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Dairy-free

    • 30 ml Olive oil instead of butter

    Add the olive oil with the garlic and stock in place of the butter; cooking time is unchanged.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • Woolworths NZ

    you pay $39.28 · 40% spare

    $23.60

    missing 1 item

  • Pak'nSaveBest choice

    you pay $45.12 · 36% spare

    $29.10

    missing 1 item

  • New World

    you pay $44.15 · 40% spare

    $26.61

    missing 3 items

$7.87a serve

from $7.87 a serve at Woolworths NZ · 7 of 8 ingredients priced

About $23.60 of ingredients used for 3 serves.

$51.57 across 2 shops · all 8 items priced · $1.46 more for bigger packs, 34% spare for later

Woolworths NZ

$23.60

missing 1 item

you'll pay $39.28 · 40% of it spare

Pak'nSaveBest choice

$29.10

missing 1 item

you'll pay $45.12 · 36% of it spare

New World

$26.61

missing 3 items

you'll pay $44.15 · 40% of it spare

Buy at Pak'nSave$39.13

boneless skinless chicken thighs

$24.98/1kg

need 680 g2 × Pams Free Range Boneless Skinless Chicken Thighs 400g$9.99

Pak'nSavePak'nSave$24.98/1kg$9.99·New WorldNew World$27.48/1kg$10.99·Woolworths NZWoolworths NZN/A

paprika

$0.57/10g

need 5 mlMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$0.57/10g$2.29·Woolworths NZWoolworths NZ$2.70·New WorldNew World$0.88/10g$2.89

garlic granules

$0.57/10g

need 5 mlMrs Rogers Naturals Eco Garlic Granules 40g$2.29closest matchreal special 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$0.57/10g$2.29·Woolworths NZWoolworths NZ$2.70·New WorldNew WorldN/A

chicken stock

$0.33/10g

need 100 mlContinental Chicken Stock 130g$4.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$0.33/10g$4.29·Woolworths NZWoolworths NZ$9.29·New WorldNew WorldN/A

garlic cloves

$0.65/10g

need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$0.65/10g$2.29·Woolworths NZWoolworths NZ$3.20·New WorldNew World$1.40/10g$4.00

Buy at Woolworths NZ$12.44

Italian seasoning

$4.99

need 5 mlGault's seasoning spice italian blend 40g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Woolworths NZWoolworths NZ$4.99·Pak'nSavePak'nSaveN/A·New WorldNew WorldN/A