
Slow Cooker Chicken Korma
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A mild, creamy, family-friendly chicken korma cooked in the slow cooker with coconut milk and ground almonds.
Ingredients
- olive oil30 ml
- chicken thighs650 g
- garlic cloves — crushed3 ea
- fresh ginger — peeled and grated30 g
- shallots — diced4 ea
- ground cumin5 ml
- paprika5 ml
- ground turmeric5 ml
- ground coriander5 ml
- garam masala5 ml
- tomato purée15 ml
- chilli powder2.5 ml
- coconut milk400 ml
- chicken stock100 ml
- ground almonds20 g
- desiccated coconut10 g
- mango chutney20 g
Method
- Heat the oil in a pan and brown the chicken thighs for 1 minute on each side, then move them to the slow cooker.
- Add the shallots, garlic and ginger to the pan and cook on a low heat for 2 minutes.
- Add all the spices and the tomato purée, take the pan off the heat and mix well.
- Add the spice mixture to the slow cooker with the coconut milk and chicken stock.
- Add the ground almonds, desiccated coconut and mango chutney, mix well and cook on high for 3 hours.
- Serve with rice, topped with flaked almonds, sultanas and fresh coriander if you like.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegetarian
Slow Cooker Chickpea Korma
- 440 g Chickpeas instead of chicken thighs
- 100 ml Vegetable stock instead of chicken stock
Skip browning; add the drained chickpeas straight to the slow cooker with the sauce and cook on high for 2 to 3 hours.
Vegan
Slow Cooker Chickpea Korma
- 440 g Chickpeas instead of chicken thighs
- 100 ml Vegetable stock instead of chicken stock
Skip browning; add the drained chickpeas straight to the slow cooker with the sauce and cook on high for 2 to 3 hours.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $106.00 · 35% spare
$68.92
missing 2 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $64.88 · 35% spare
$42.11
missing 3 items
New Worldyou pay $76.59 · 39% spare
$46.47
missing 3 items · $4.36 more
$17.23a serve
from $17.23 a serve at Woolworths NZ · 15 of 17 ingredients priced
About $68.92 of ingredients used for 4 serves.
$71.58 across 3 shops · 16 of 17 items priced · $3.10 more for bigger packs, 39% spare for later
$68.92
missing 2 items
you'll pay $106.00 · 35% of it spare
$42.11
missing 3 items
you'll pay $64.88 · 35% of it spare
$46.47
missing 3 items · $4.36 more
you'll pay $76.59 · 39% of it spare
Buy at
Pak'nSave$54.89

olive oil
$1.60/100ml
need 30 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

garlic cloves
$0.65/10g
need 3 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

fresh ginger
$3.59/1kg
need 30 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

shallots
$12.99/1kg
need 4 itemsShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

ground cumin
$0.57/10g
need 5 mlMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

paprika
$0.57/10g
need 5 mlMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

ground turmeric
$0.76/10g
need 5 mlMasterFoods Ground Turmeric 34g$2.59 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.76/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.85/10g$2.89

ground coriander
$0.76/10g
need 5 mlMrs Rogers Naturals Eco Ground Coriander 30g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.50·
New World$1.00/10g$2.59

chilli powder
$260.00/1kg
need 2.5 mlS&B Seven Spice Chilli Pepper Powder 15g$3.90closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$260.00/1kg$3.90·
New World$0.80/10g$4.00·
Woolworths NZN/A

coconut milk
$0.35/100ml
need 400 mlPams Coconut Milk 100ml$1.39
Pak'nSave$0.35/100ml$1.39·
Woolworths NZ$1.49·
New World$0.62/100ml$2.49

chicken stock
$0.33/10g
need 100 mlContinental Chicken Stock 130g$4.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.33/10g$4.29·
Woolworths NZ$9.29·
New WorldN/A

ground almonds
$2.86/100g
need 20 gPams Sliced Almonds 100g$2.00closest match
Pak'nSave$2.86/100g$2.00·
New World$2.91/100g$6.99·
Woolworths NZ$7.00

desiccated coconut
$13.98/1kg
need 10 gPams Desiccated Coconut 1kg$6.99
Pak'nSave$13.98/1kg$6.99·
Woolworths NZ$3.99·
New World$15.96/1kg$3.99
Buy at
Woolworths NZ$8.70

garam masala
$2.70
need 5 mlWoolworths garam masala 29g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.80/10g$4.00·
Pak'nSaveN/A

mango chutney
$6.00
need 20 gSharwood's chutney mango 354g
Woolworths NZ$6.00·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Buy at
New World$7.99

chicken thighs
$7.99/1kg
need 650 gNz Chicken Thighs Bone In 1kg$7.99closest matchreal special
New World$7.99/1kg$7.99·
Pak'nSave$9.99/1kg$9.99·
Woolworths NZ$17.90
Not priced
- tomato purée · 15 ml