
Slow-Cooked Beef Ragu
Recipe from Hannah Medellin · original post
Beef, bacon and a hidden-veg soffritto, slow cooked until it pulls apart. Toss through penne, spoon over mash or use as a pie filling.
Ingredients
- beef chuck — or gravy beef1.1 kg
- olive oil — 2 tbsp40 ml
- brown onion — finely chopped; 1 onion150 g
- carrots — finely chopped; 2 carrots240 g
- celery sticks — finely chopped2 ea
- garlic cloves4 ea
- middle bacon — chopped500 g
- passata — or crushed tomatoes700 g
- tomato paste — 2 tbsp40 g
- chicken stock — 2 cup500 ml
- dried oregano — 2 tsp2 g
- dried thyme — 1 tsp1 g
- bay leaves3 ea
- penne — or pasta of choice, to serve500 g
- parmesan — grated, to serve40 g
Method
- Heat a drizzle of olive oil in a large pan over medium heat. Add the onion, carrot and celery and cook for 5–7 minutes until softened. (Blitzing the vegetables together first hides them from picky eaters.)
- Add the garlic and cook for a further minute, then transfer the mixture to your slow cooker or pressure cooker.
- In the same pan, increase the heat and sear the beef on all sides until browned. Transfer it to the slow cooker.
- Cook the chopped bacon in the pan until golden and slightly crispy, then add it to the slow cooker.
- Pour in the passata and chicken stock, then add the tomato paste, oregano, thyme, bay leaves, salt and pepper. Stir to combine.
- Cook on low for 6–8 hours in a slow cooker, or on the pressure cooker setting for 45–60 minutes, until the beef is very tender and pulls apart easily.
- Break the beef into smaller pieces with a potato masher.
- Cook the pasta according to the packet, then toss it through the ragu, adding a little pasta water to loosen the sauce if needed.
- Serve with grated parmesan.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $74.55 · 43% spare
$42.30
missing 2 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $39.18 · 49% spare
$19.81
missing 3 items
New Worldyou pay $38.19 · 48% spare
$20.00
missing 5 items
$7.05a serve
from $7.05 a serve at Woolworths NZ · 13 of 15 ingredients priced
About $42.30 of ingredients used for 6 serves.
$62.60 across 3 shops · 14 of 15 items priced · $1.67 more for bigger packs, 44% spare for later
$42.30
missing 2 items
you'll pay $74.55 · 43% of it spare
$19.81
missing 3 items
you'll pay $39.18 · 49% of it spare
$20.00
missing 5 items
you'll pay $38.19 · 48% of it spare
Buy at
Pak'nSave$31.91

olive oil
$1.60/100ml
need 40 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

brown onion
$3.29/1kg
need 150 gPams Brown Onions 1kg$3.29
Pak'nSave$3.29/1kg$3.29·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$4.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 4 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

passata
$0.54/100g
need 700 gChantal Organics Organic Tomato Passata 680g$3.69closest match
Pak'nSave$0.54/100g$3.69·
Woolworths NZ$4.99·
New World$0.85/100g$5.79

tomato paste
$0.76/100g
need 40 gPams Tomato Paste 170g$1.29closest match
Pak'nSave$0.76/100g$1.29·
New World$0.88/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.70

chicken stock
$0.33/10g
need 500 mlContinental Chicken Stock 130g$4.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.33/10g$4.29·
Woolworths NZ$9.29·
New WorldN/A

dried thyme
$1.53/10g
need 1 gMrs Rogers Standard$2.29closest match
Pak'nSave$1.53/10g$2.29·
New World$1.63/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20

penne
$0.44/100g
need 500 gSan Remo pasta penne no. 18 500g$2.19real special
Pak'nSave$0.44/100g$2.19·
Woolworths NZ$3.29·
New WorldN/A

parmesan
$4.59/100g
need 40 gOrnelle Grated Parmesan 100g$4.59
Pak'nSave$4.59/100g$4.59·
Woolworths NZ$5.99·
New WorldN/A
Buy at
New World$10.09

celery sticks
$20.76/1kg
need 2 itemsPams Sticks Celery 1kg$5.19closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$20.76/1kg$5.19·
Woolworths NZ$5.65·
Pak'nSaveN/A

dried oregano
$1.63/10g
need 2 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70

bay leaves
$4.90/10g
need 3 itemsPams Bay Leaves 10g$2.45closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
New World$4.90/10g$2.45·
Pak'nSave$0.30/10g$2.99·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$20.60

carrots
$3.50
need 240 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

middle bacon
$8.55
need 500 g2 × Woolworths middle bacon 400g
Woolworths NZ$8.55·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Not priced
- beef chuck · 1.1 kg