
Simply Pumpkin Muffins
Recipe from Sally McKenney · original post · full recipe on sallysbakingaddiction.com
Super-moist, deliciously spiced and extra soft pumpkin muffins with a little extra ginger: the perfect anytime fall treat.
Ingredients
- all-purpose flour219 g
- baking soda — 1 tsp4.5 g
- ground cinnamon — 1 ½ tsp3.8 g
- pumpkin pie spice1.5 tsp
- ground ginger0.25 tsp
- salt — ½ tsp3 g
- vegetable oil120 ml
- granulated sugar100 g
- brown sugar100 g
- canned pumpkin puree340 g
- large eggs2 ea
- milk60 ml
Method
- Preheat oven to 425°F (218°C). Spray a 12-count muffin pan with nonstick spray or line with cupcake liners.
- In a large bowl, whisk the flour, baking soda, cinnamon, pumpkin pie spice, ginger, and salt together. Set aside.
- In a medium bowl, whisk the oil, granulated sugar, brown sugar, pumpkin puree, eggs, and milk together. Pour the wet ingredients into the dry ingredients and whisk just until combined and no flour pockets remain. Fold in 180 g chocolate chips at this point, if you like.
- Spoon the batter into the liners, filling them all the way to the top. Sprinkle with coarse sugar, if desired.
- Bake for 5 minutes at 425°F (218°C), then, keeping the muffins in the oven, reduce the oven temperature to 350°F (177°C). Bake for an additional 16–17 minutes or until a toothpick inserted in the center comes out clean (about 21–22 minutes in total). Cool for 5 minutes in the pan before enjoying.
- Cover tightly and store at room temperature for up to 1 week.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 14 g Ground flaxseed instead of large eggs
- 60 ml Oat milk instead of milk
Stir the ground flaxseed into 90 ml water and leave 10 minutes to thicken before whisking it in with the wet ingredients; bake as written, allowing 1 to 2 extra minutes if the centres are still wet.
Dairy-free
- 60 ml Oat milk instead of milk
Whisk in the oat milk exactly as the milk; baking times are unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $42.52 · 79% spare
$8.94
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $18.15 · 68% spare
$5.72
missing 3 items
Woolworths NZyou pay $37.64 · 67% spare
$12.35
missing 3 items · $6.63 more
$0.75a serve
from $0.75 a serve at New World · 11 of 12 ingredients priced
About $8.94 of ingredients used for 12 serves.
$33.55 across 3 shops · 11 of 12 items priced · $2.40 more for bigger packs, 77% spare for later
$8.94
missing 1 item
you'll pay $42.52 · 79% of it spare
$5.72
missing 3 items
you'll pay $18.15 · 68% of it spare
$12.35
missing 3 items · $6.63 more
you'll pay $37.64 · 67% of it spare
Buy at
Pak'nSave$12.38

all-purpose flour
$0.13/100g
need 219 gPams Pure Plain Flour 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.13/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.00·
New World$0.13/100g$2.00

baking soda
$0.49/100g
need 4.5 gPams Baking Soda 100g$2.43
Pak'nSave$0.49/100g$2.43·
New World$0.62/100g$3.09·
Woolworths NZN/A

ground ginger
$1.04/10g
need 0.25 tspMasterFoods Ground Ginger Jar 25g$2.59
Pak'nSave$1.04/10g$2.59·
New World$1.16/10g$2.89·
Woolworths NZ$8.49

granulated sugar
$0.38/100g
need 100 gPams Icing Sugar 100g$1.89closest match
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19

brown sugar
$0.42/100g
need 100 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.09closest match
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19·
New World$0.50/100g$2.49

canned pumpkin puree
$0.37/100g
need 340 gPams Tomato Puree 100g$1.49
Pak'nSave$0.37/100g$1.49·
New World$0.50/100g$1.99·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$9.59

ground cinnamon
$2.50
need 3.8 gMacro Organic cinnamon ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.93/10g$2.59·
New World$1.03/10g$2.89

vegetable oil
$3.10
need 120 mlWoolworths vegetable oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

milk
$3.99
need 60 mlFree From Lactose milk lite uht 1Lclosest match
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$6.76/1L$1.69·
New World$6.03/1L$1.81
Buy at
New World$11.58

salt
$0.02/10g
need 3 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

large eggs
$9.99
need 2 itemsFarmer Brown Free Range Large Size 7 Eggs 12 pack
New World$9.99·
Woolworths NZ$10.29·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- pumpkin pie spice · 1.5 tsp