
Simple Chicken Tacos
Recipe from smitten kitchen · original post · full recipe on smittenkitchen.com
Tender, juicy, perfectly-spiced chicken simmered in a little broth, with quick-pickled red onions, shaved cabbage and avocado — the simplest tacos for last-minute dinners.
Ingredients
- small flour tortillas8 ea
- red onion — thinly sliced75 g
- red wine vinegar30 ml
- kosher salt — 1 ½ tsp; divided9 g
- granulated sugar — ¼ tsp1.1 g
- avocado — sliced1 ea
- red cabbage — thinly sliced or shaved70 g
- small bunch cilantro — roughly chopped1 ea
- hot sauce — to serve1 ea
- ground cumin — 1 tsp2.5 g
- chili powder1 tsp
- smoked paprika — ½ tsp1.3 g
- boneless skinless chicken thighs450 g
- olive oil45 ml
- large garlic clove — minced1 ea
- chicken broth160 ml
Method
- Prep the fixings first. For the tortillas: wrap them in foil (or place in a tortilla warmer or similar dish) and put them in a 350°F (175°C) oven.
- For the onions: combine the red onion, red wine vinegar, 1 tablespoon water, 1/2 teaspoon kosher salt and the sugar and set aside to pickle. To speed it up, microwave the bowl for 10 to 15 seconds, just until the liquid is hot, then leave it to cool while you make everything else.
- Thinly slice or shave the cabbage, and roughly chop the cilantro.
- Make the chicken: combine the remaining 1 teaspoon salt with the cumin, chili powder, paprika and plenty of black pepper. Spread the chicken thighs out on a tray and sprinkle each side lightly with the seasoning.
- Heat a large skillet over medium-high heat until very hot, then add the olive oil. Once the oil is hot, arrange the chicken in one layer and cook until browned underneath, 4 to 5 minutes. Flip and cook until browned on the second side; it doesn't need to be cooked through yet. Transfer briefly to a plate.
- In the empty skillet, cook the garlic for a minute until golden. Add the broth and scrape up any stuck bits. Return the chicken and its juices to the pan, reduce the heat to medium and cook for 3 to 4 minutes, until the broth has reduced to a thin puddle. Turn off the heat and shred the chicken with two forks (or cut into bite-sized pieces with your spatula), stirring it through any liquid left.
- Assemble: pile each warm tortilla with chicken, any pan juices, pickled onions, cabbage, avocado, cilantro and hot sauce.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Simple Fish Tacos
- 600 g Firm white fish fillets instead of boneless skinless chicken thighs
- Leave out the chicken broth
Season the fish the same way and sear 2 to 3 minutes per side until it just flakes, then break it into pieces; skip the broth step entirely.
Vegetarian
Simple Black Bean Tacos
- 440 g Black beans instead of boneless skinless chicken thighs
- 160 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Skip the browning: fry the garlic and spices in the oil for a minute, add the beans and vegetable stock and simmer 4 to 5 minutes until reduced, then lightly crush some of the beans.
Vegan
Simple Black Bean Tacos
- 440 g Black beans instead of boneless skinless chicken thighs
- 160 ml Vegetable stock instead of chicken broth
Skip the browning: fry the garlic and spices in the oil for a minute, add the beans and vegetable stock and simmer 4 to 5 minutes until reduced, then lightly crush some of the beans.
Gluten-free
- 200 g Corn tortillas instead of small flour tortillas
- 160 ml Gluten-free chicken stock instead of chicken broth
Warm the corn tortillas wrapped in foil as written or in a dry pan for 30 seconds a side so they stay pliable; the chicken is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $83.16 · 57% spare
$35.80
missing 2 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $61.88 · 58% spare
$25.81
missing 5 items
Woolworths NZyou pay $44.48 · 62% spare
$16.81
missing 7 items
$8.95a serve
from $8.95 a serve at New World · 14 of 16 ingredients priced
About $35.80 of ingredients used for 4 serves.
$81.94 across 3 shops · 15 of 16 items priced · $1.49 more for bigger packs, 63% spare for later
$35.80
missing 2 items
you'll pay $83.16 · 57% of it spare
$25.81
missing 5 items
you'll pay $61.88 · 58% of it spare
$16.81
missing 7 items
you'll pay $44.48 · 62% of it spare
Buy at
Pak'nSave$59.99

small flour tortillas
$3.99
need 8 itemsPams Flour Tortillas ea
Pak'nSave$3.99·
New World$4.49·
Woolworths NZN/A

red onion
$2.99/1kg
need 75 gPeeled Red Onions 1kg$2.99real special
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

hot sauce
$1.50/100g
need 1 itemLeggo's Pizza Sauce 2 x 140g$4.19closest match
Pak'nSave$1.50/100g$4.19·
Woolworths NZ$2.90·
New World$1.82/100g$5.09

ground cumin
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89

boneless skinless chicken thighs
$24.98/1kg
need 450 g2 × Pams Free Range Boneless Skinless Chicken Thighs 400g$9.99
Pak'nSave$24.98/1kg$9.99·
New World$27.48/1kg$10.99·
Woolworths NZN/A

olive oil
$1.60/100ml
need 45 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

large garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

chicken broth
$1.70/100ml
need 160 mlWaitoa Free Range Chicken Broth 500ml$8.49
Pak'nSave$1.70/100ml$8.49·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A
Buy at
New World$16.86

kosher salt
$0.17/10g
need 9 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

granulated sugar
$0.50/100g
need 1.1 gChelsea White Sugar 100g$2.09closest match
New World$0.50/100g$2.09·
Pak'nSave$0.38/100g$1.89·
Woolworths NZ$2.19

chili powder
$6.45/100g
need 1 tspMrs Rogers Gelatine Powder 65g$4.19
New World$6.45/100g$4.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

smoked paprika
$0.83/10g
need 1.3 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Buy at
Woolworths NZ$5.09

red wine vinegar
$5.09
need 30 mlDelmaine vinegar red wine italian 100ml
Woolworths NZ$5.09·
New World$1.14/100ml$5.69·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- small bunch cilantro · 1 item

