
Sheet Pan Eggs
Recipe from Hungry Healthy Happy by Dannii · original post · full recipe on hungryhealthyhappy.com
A vegetable egg bake for meal prep: eggs, cheddar and veg baked on a sheet pan and sliced into portions.
Ingredients
- eggs10 ea
- milk60 ml
- cheddar cheese — grated60 g
- spinach — chopped60 g
- red pepper — diced1 ea
- cherry tomatoes — 10; sliced150 g
- spring onions — 4; sliced60 g
- broccoli — 1/2 head; cut into small florets175 g
Method
- Preheat the oven to 200°C (180°C fan) / Gas 6 and lightly oil a large sheet pan.
- Crack the eggs into a large bowl, add the milk and a pinch of salt and pepper and whisk together.
- Add the cheese, spinach, red pepper, tomatoes, spring onions and broccoli and mix well.
- Pour the mixture into the sheet pan.
- Bake for 20-25 minutes, until the eggs are cooked and firm.
- Leave to cool for a few minutes, then cut into slices.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Dairy-free
- 60 ml Oat milk instead of milk
- 60 g Dairy-free cheddar instead of cheddar cheese
Whisk the oat milk into the eggs and mix in the dairy-free cheddar as written; baking time is unchanged.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Pak'nSaveBest choiceyou pay $25.52 · 35% spare
$16.63
no items missing
New Worldyou pay $39.84 · 43% spare
$22.78
no items missing · $6.15 more
Woolworths NZyou pay $60.99 · 22% spare
$47.79
no items missing · $31.16 more
$1.85a serve
$1.85 a serve, cheapest at Pak'nSave
About $16.63 of ingredients used for 9 serves.
$28.83 across 2 shops · all 8 items priced · $3.99 more for bigger packs, 44% spare for later
$16.63
no items missing
you'll pay $25.52 · 35% of it spare
$22.78
no items missing · $6.15 more
you'll pay $39.84 · 43% of it spare
$47.79
no items missing · $31.16 more
you'll pay $60.99 · 22% of it spare
Buy at
Pak'nSave$17.44

cheddar cheese
$3.56/100g
need 60 gPams Finest Tahatai Smoked Cheddar Cheese 100g$4.99closest match
Pak'nSave$3.56/100g$4.99·
Woolworths NZ$4.40·
New World$4.35/100g$6.09

spinach
$11.97/1kg
need 60 gBaby Spinach 300g$3.59closest match
Pak'nSave$11.97/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.50·
New World$37.42/1kg$4.49

red pepper
$0.46/10g
need 1 itemPams Ground Black Pepper 50g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.66/10g$3.29

cherry tomatoes
$3.98/1kg
need 150 gPams Italian Cherry Tomatoes 400g$1.59closest matchreal special
Pak'nSave$3.98/1kg$1.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$10.73/1kg$4.29

broccoli
$11.96/1kg
need 175 gBellaverde Sweet Stem Broccoli 1kg$2.99real special
Pak'nSave$11.96/1kg$2.99·
New World$13.16/1kg$3.29·
Woolworths NZ$8.29
Buy at
Woolworths NZ$11.39

milk
$3.99
need 60 mlFree From Lactose milk lite uht 1Lclosest match
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$6.76/1L$1.69·
New World$6.03/1L$1.81

