
Saffron & Apricot Tarka Dal
Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv
Creamy red lentil dal made golden with saffron and a spoonful of apricot jam, which gives it a gentle sweetness against the warm spices. It's finished with a sizzling tarka of cumin, mustard seeds, crispy shallots, green chilli, and served with naan for scooping
Ingredients
- red lentils — rinsed200 g
- saffron threads1 pinch
- vegetable oil45 ml
- onion — finely chopped1 ea
- garlic cloves — peeled and grated2 ea
- fresh ginger — grated10 g
- curry powder6 g
- garam masala4 g
- ground turmeric3 g
- chilli powder1 g
- apricot jam60 g
- vegetable stock750 ml
- cumin seeds2 g
- mustard seeds — optional3 g
- shallot — finely sliced1 ea
- smoked paprika — optional1 g
- green chillies — finely sliced2 ea
- naan breads — to serve4 ea
Method
- Soak the saffron Place the saffron threads in a small bowl with 2 tbsp warm water. Let them steep for about 10 minutes, allowing the colour and flavour to bloom
- Start the dal Heat 1 tbsp oil in a large frypan or saucepan over medium heat. Add the curry powder, garam masala, turmeric and chilli powder and cook for around 20-30 seconds. Add the chopped onion. Sauté for 5-6 minutes until onions are soft and translucent. Add the garlic, and ginger and cook for a minute or two. Add a splash of water if the ingredients begin to burn
- Add spices & lentils Add the rinsed red lentils, apricot jam then pour in the saffron (plus its soaking water) and 750ml stock
- Simmer Bring to a gentle boil, then reduce the heat to low. Simmer for 20–25 minutes, stirring occasionally, until the lentils are soft and the dal has thickened. Meanwhile, prepare the tarka
- Prepare the Tarka Thinly slice the shallot and green chilli. In a separate frying pan, heat 3 tbsp oil over medium-high heat. Add the cumin seeds and mustard seeds. Let them sizzle for about 30 seconds. Stir in the shallot and cook until it’s golden and lightly caramelised. Add the smoked paprika, and fresh chilli or chilli flakes (if desired). Stir well and cook for around 30 seconds
- Time to Serve Carefully pour the hot tarka over the dal. Top with dried apricots and fresh coriander leaves. Serve warm with rice, naan, or your favourite flatbread
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Gluten-free
- 750 ml Gluten-free vegetable stock instead of vegetable stock
- 300 g Basmati rice instead of naan breads
Cook the rice while the dal simmers and serve the dal over it instead of scooping with naan.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $98.23 · 45% spare
$53.92
missing 1 item
Woolworths NZBest choiceyou pay $50.23 · 41% spare
$29.81
missing 5 items
Pak'nSaveyou pay $60.60 · 38% spare
$37.73
missing 6 items
$13.48a serve
from $13.48 a serve at New World · 17 of 18 ingredients priced
About $53.92 of ingredients used for 4 serves.
$70.34 across 3 shops · all 18 items priced · $0.81 more for bigger packs, 42% spare for later
$53.92
missing 1 item
you'll pay $98.23 · 45% of it spare
$29.81
missing 5 items
you'll pay $50.23 · 41% of it spare
$37.73
missing 6 items
you'll pay $60.60 · 38% of it spare
Buy at
Pak'nSave$42.72

saffron threads
$116.90/10g
need 1 pinchMrs Rogers Premium Eco Saffron Threads 1 pk$11.69
Pak'nSave$116.90/10g$11.69·
New World$143.90/10g$14.39·
Woolworths NZN/A

onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

fresh ginger
$3.59/1kg
need 10 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

ground turmeric
$0.76/10g
need 3 gMasterFoods Ground Turmeric 34g$2.59
Pak'nSave$0.76/10g$2.59·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.85/10g$2.89

apricot jam
$0.66/100g
need 60 gPams Apricot Jam 100g$2.99
Pak'nSave$0.66/100g$2.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

vegetable stock
$0.72/100ml
need 750 mlCampbell's Real Stock Beef Stock Liquid 1L$3.59closest match
Pak'nSave$0.72/100ml$3.59·
New World$0.60/100ml$5.99·
Woolworths NZ$6.00

shallot
$12.99/1kg
need 1 itemShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99
Buy at
Woolworths NZ$11.90

vegetable oil
$3.10
need 45 mlWoolworths vegetable oil 750mlclosest match
Woolworths NZ$3.10·
New World$0.58/100ml$11.69·
Pak'nSaveN/A

garam masala
$2.70
need 4 gWoolworths garam masala 29g
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.80/10g$4.00·
Pak'nSaveN/A

cumin seeds
$2.70
need 2 gWoolworths cumin seeds whole 36gclosest match
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.93/10g$4.00·
Pak'nSaveN/A

mustard seeds
$1.50
need 3 gMacro pumpkin seeds 70gclosest match
Woolworths NZ$1.50·
Pak'nSave$2.13/100g$1.49·
New World$2.56/100g$1.79

green chillies
$1.90
need 2 itemsFresh Vegetable Standard 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Buy at
New World$15.72

red lentils
$6.50/1kg
need 200 gPams Split Red Lentils 500g$3.25
New World$6.50/1kg$3.25·
Woolworths NZ$2.65·
Pak'nSave$1.05/100g$10.50

curry powder
$0.42/10g
need 6 gPams Hot Curry powder 40g$1.69closest match
New World$0.42/10g$1.69·
Woolworths NZ$3.20·
Pak'nSaveN/A

chilli powder
$0.80/10g
need 1 gMrs Rogers Naturals Eco Chilli Powder 35g$4.00
New World$0.80/10g$4.00·
Pak'nSave$260.00/1kg$3.90·
Woolworths NZN/A

smoked paprika
$0.83/10g
need 1 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
