
Roasted Veggie Lentil Salad with Maple-Mustard Dressing
Recipe from Jamie Vespa MS, RD · original post · full recipe on dishingouthealth.com
Roasted Veggie Lentil Salad with Maple-Mustard Dressing, fresh herbs, and goat cheese. This vibrant, satisfying salad is perfect for make-ahead lunches.
Ingredients
- green lentils200 g
- garlic cloves — peeled2 ea
- bay leaf1 ea
- Brussels sprouts — trimmed and halved450 g
- medium butternut squash — peeled and cut into cubes1 ea
- small red onion — cut into 2.5 cm chunks1 ea
- fresh thyme6 sprig
- extra-virgin olive oil — divided105 ml
- ground coriander — 1 tsp2.5 g
- paprika — ½ tsp1.3 g
- goat cheese — crumbled85 g
- toasted pumpkin seeds35 g
- apple cider vinegar — 2 tbsp40 ml
- maple syrup — 1 tbsp20 ml
- Dijon mustard1 tbsp
- kosher salt — 1 ¼ tsp; divided7.5 g
- black pepper — divided0.75 tsp
Method
- In a medium pot, combine lentils, 4 cups of water, garlic, bay leaf, and 1/2 tsp. salt; bring to a boil over high heat. Reduce heat to medium-low and simmer for 20 to 30 minutes, until lentils are tender. Drain any excess water, and discard bay leaf.
- Meanwhile, preheat oven to 425°F (220°C). Add Brussels sprouts, butternut squash, red onion, and thyme sprigs to a large rimmed baking sheet. Drizzle with olive oil, and season with coriander, paprika, remaining 1/2 tsp. salt, and black pepper; toss well to coat. Roast for 40 minutes, tossing once midway through. Discard thyme sprigs (they should be mostly bare).
- Prepare Maple-Mustard Dressing by combining vinegar, maple syrup and mustard in a glass jar or small mixing bowl; mix to combine. Gradually stream in olive oil, whisking constantly, until smooth. Season with salt and pepper.
- Combine lentils and roasted veggies in a large serving bowl or platter. Add half of dressing and toss to combine. Drizzle remaining dressing overtop, and garnish with goat cheese and toasted pumpkin seeds.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- Leave out the goat cheese
Simply skip the goat cheese when assembling.
Dairy-free
- Leave out the goat cheese
Simply skip the goat cheese when assembling.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $70.54 · 58% spare
$29.31
missing 4 items
Pak'nSaveBest choiceyou pay $54.77 · 41% spare
$32.17
missing 4 items
Woolworths NZyou pay $54.68 · 49% spare
$27.64
missing 5 items
$4.89a serve
from $4.89 a serve at New World · 13 of 17 ingredients priced
About $29.31 of ingredients used for 6 serves.
$80.48 across 3 shops · 16 of 17 items priced · $0.32 more for bigger packs, 56% spare for later
$29.31
missing 4 items
you'll pay $70.54 · 58% of it spare
$32.17
missing 4 items
you'll pay $54.77 · 41% of it spare
$27.64
missing 5 items
you'll pay $54.68 · 49% of it spare
Buy at
Pak'nSave$43.31

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

Brussels sprouts
$7.98/1kg
need 450 gMcCain frozen brussels sprouts 500g$3.99
Pak'nSave$7.98/1kg$3.99·
Woolworths NZ$4.49·
New WorldN/A

medium butternut squash
$5.99
need 1 itemOrganic Squash 1 pack
Pak'nSave$5.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

small red onion
$2.99/1kg
need 1 itemLoose Red Onions 1kg$2.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$4.99/1kg$4.99·
Woolworths NZ$5.50

fresh thyme
$1.53/10g
need 6 sprigMrs Rogers Standard$2.29closest match
Pak'nSave$1.53/10g$2.29·
New World$1.63/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20

extra-virgin olive oil
$2.00/100ml
need 105 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

paprika
$0.57/10g
need 1.3 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

goat cheese
$4.85/100g
need 85 gFood Snob Mediteranean Goat Cheese 100g$9.69
Pak'nSave$4.85/100g$9.69·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

toasted pumpkin seeds
$2.13/100g
need 35 gPams Pumpkin Seeds 100g$1.49closest match
Pak'nSave$2.13/100g$1.49·
Woolworths NZ$1.50·
New World$2.56/100g$1.79

black pepper
$0.46/10g
need 0.75 tspPams Ground Black Pepper 50g$2.29
Pak'nSave$0.46/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.15·
New World$0.74/10g$3.69
Buy at
Woolworths NZ$20.29

ground coriander
$2.50
need 2.5 gMacro Organic coriander ground 45gclosest match
Woolworths NZ$2.50·
Pak'nSave$0.76/10g$2.29·
New World$1.00/10g$2.59

apple cider vinegar
$4.00
need 40 mlWoolworths apple cider vinegar 1Lclosest match
Woolworths NZ$4.00·
Pak'nSave$0.52/100ml$3.89·
New World$0.60/100ml$4.49

maple syrup
$9.40
need 20 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A

Dijon mustard
$4.39
need 1 tbspWoolworths mustard dijon 200g
Woolworths NZ$4.39·
Pak'nSave$2.64/100g$4.49·
New World$2.90/100g$5.79
Buy at
New World$16.88

green lentils
$25.18/1kg
need 200 gCeres Organics French Green Lentils 500g$9.19
New World$25.18/1kg$9.19·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

kosher salt
$0.17/10g
need 7.5 gDavid's Kosher Salt 454g$7.69
New World$0.17/10g$7.69·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A
Not priced
- bay leaf · 1 item