
Roasted Tomato Basil Soup
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Roasted fresh tomatoes and carrots give this tomato basil soup concentrated flavor and a rustic texture without cream, with basil, thyme, oregano, cumin and paprika.
Ingredients
- roma tomatoes — halved1360 g
- carrots — peeled and chopped130 g
- extra virgin olive oil — divided60 ml
- yellow onions — chopped2 ea
- garlic cloves — minced5 ea
- canned crushed tomatoes245 g
- fresh basil leaves55 g
- fresh thyme4 sprig
- dried oregano — 1 tsp1 g
- sweet paprika — ½ tsp1.3 g
- ground cumin — ½ tsp1.3 g
- lime — to serve1 ea
Method
- Preheat your oven to 450°F (230°C).
- In a large bowl, toss the tomatoes and carrots with a generous drizzle of olive oil and a pinch of salt and black pepper. Spread them in a single layer on a large baking sheet and roast until the tomatoes have deflated and are beginning to char at the edges, about 30 minutes. Cool for about 10 minutes.
- Transfer the roasted carrots and tomatoes, skins and seeds included, to a food processor. Add a splash of water and blend until broken down, stopping before it is completely smooth.
- In a large pot, heat 2 tablespoons of olive oil over medium-high heat. Add the onions and cook until softened, about 3 minutes. Add the garlic and cook until golden, about 1 minute.
- Pour in the roasted tomato mixture. Stir in the crushed tomatoes, basil, thyme, oregano, paprika, cumin and 600 ml (2 1/2 cups) of water. Season with salt and pepper. Bring to a boil, then lower the heat, cover with the lid slightly ajar and simmer for about 20 minutes.
- Discard the thyme sprigs. Thin with a little water if you like. Ladle into bowls and finish with a squeeze of lime juice and a drizzle of olive oil. Serve with grilled bread or toast.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Woolworths NZBest choiceyou pay $60.10 · 45% spare
$33.25
no items missing
Pak'nSaveyou pay $65.15 · 36% spare
$41.67
no items missing · $8.42 more
New Worldyou pay $85.97 · 33% spare
$57.59
no items missing · $24.34 more
$5.54a serve
$5.54 a serve, cheapest at Woolworths NZ
About $33.25 of ingredients used for 6 serves.
$56.25 across 3 shops · all 12 items priced · $2.69 more for bigger packs, 45% spare for later
$33.25
no items missing
you'll pay $60.10 · 45% of it spare
$41.67
no items missing · $8.42 more
you'll pay $65.15 · 36% of it spare
$57.59
no items missing · $24.34 more
you'll pay $85.97 · 33% of it spare
Buy at
Pak'nSave$20.95

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 60 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

garlic cloves
$0.65/10g
need 5 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

canned crushed tomatoes
$4.48/1kg
need 245 gWattie's crushed & sieved tomatoes 400g$1.79
Pak'nSave$4.48/1kg$1.79·
New World$5.23/1kg$2.09·
Woolworths NZ$2.10

fresh thyme
$1.53/10g
need 4 sprigMrs Rogers Standard$2.29closest match
Pak'nSave$1.53/10g$2.29·
New World$1.63/10g$2.45·
Woolworths NZ$3.20

sweet paprika
$0.57/10g
need 1.3 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

ground cumin
$0.57/10g
need 1.3 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Cumin 10g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$1.03/10g$2.89
Buy at
Woolworths NZ$32.85

roma tomatoes
$3.69
need 1.36 kg4 × Mutti tomatoes baby roma 400gclosest match
Woolworths NZ$3.69·
Pak'nSave$14.98/1kg$5.99·
New World$19.98/1kg$7.99

carrots
$3.50
need 130 gOdd Bunch carrots 2kgclosest match
Woolworths NZ$3.50·
Pak'nSave$1.99/1kg$1.99·
New World$2.19/1kg$2.19

yellow onions
$2.60
need 2 itemsWoolworths fresh vegetable baby onions 500g 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$2.60·
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29

fresh basil leaves
$8.00
need 55 gFresh Herb basil 100g
Woolworths NZ$8.00·
Pak'nSave$0.87/10g$3.49·
New World$1.35/10g$5.39

lime
$3.99
need 1 itemThe Odd Bunch fresh fruit limes 500gclosest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Woolworths NZ$3.99·
Pak'nSave$3.99/10g$5.99·
New World$9.99/1kg$9.99
Buy at
New World$2.45

dried oregano
$1.63/10g
need 1 gPams Oregano 10g$2.45
New World$1.63/10g$2.45·
Pak'nSave$2.29/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70