
Roasted Fall Vegetable Salad with White Beans
Recipe from MINIMALIST BAKER · original post · full recipe on minimalistbaker.com
30-minute roasted vegetable salad with Brussels sprouts, butternut squash, kale, white beans, and dried cranberries. A gorgeous, nourishing, plant-based meal perfect for fall!
Ingredients
- Brussels sprouts — trimmed and halved340 g
- butternut squash — peeled and thinly sliced150 g
- olive oil — 3 tbsp60 ml
- apple cider vinegar — 3 tbsp60 ml
- Dijon mustard2 tsp
- maple syrup — 1 tsp5 ml
- small shallot — minced1 ea
- lacinato kale — chopped90 g
- canned white beans — drained and rinsed425 g
- dried cranberries — chopped20 g
Method
- Preheat the oven to 425 F (218 C) and line a large baking sheet with parchment paper.
- ROASTED VEGGIES: Add Brussels sprouts and butternut squash to the parchment-lined baking sheet and drizzle with oil. Toss to coat, then arrange Brussels sprouts cut side down. Sprinkle evenly with sea salt and black pepper. Roast for 12-15 minutes, until the Brussels sprouts are tender with crispy edges.
- DRESSING: Meanwhile, to a large bowl, add olive oil, apple cider vinegar, Dijon mustard, maple syrup, shallot, salt, and pepper. Whisk to combine.
- KALE & BEANS: Add kale and white beans to the dressing and stir to coat. Set aside to let them soak up the flavors of the dressing.
- When the Brussels sprouts and butternut squash are done roasting, add them to the kale and white beans and toss gently until just combined. Add dried cranberries (or mulberries) and divide between serving bowls. Enjoy!
- Best when fresh — leftover salad is not as vibrant or bright. Not freezer friendly.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $52.19 · 32% spare
$35.35
missing 1 item
New Worldyou pay $54.19 · 46% spare
$29.37
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $45.92 · 49% spare
$23.63
missing 3 items
$17.28a serve
from $17.28 a serve at Pak'nSave · 9 of 10 ingredients priced
About $34.56 of ingredients used for 2 serves.
$56.43 across 2 shops · all 10 items priced · $0.11 more for bigger packs, 42% spare for later
$35.35
missing 1 item
you'll pay $52.19 · 32% of it spare
$29.37
missing 2 items
you'll pay $54.19 · 46% of it spare
$23.63
missing 3 items
you'll pay $45.92 · 49% of it spare
Buy at
Pak'nSave$37.44

Brussels sprouts
$7.98/1kg
need 340 gMcCain frozen brussels sprouts 500g$3.99
Pak'nSave$7.98/1kg$3.99·
Woolworths NZ$4.49·
New WorldN/A

butternut squash
$5.99
need 150 gOrganic Squash 1 pack 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)
Pak'nSave$5.99·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

olive oil
$1.60/100ml
need 60 mlPams Extra Light Olive Oil 100ml$7.99closest match
Pak'nSave$1.60/100ml$7.99·
New World$1.78/100ml$8.89·
Woolworths NZ$8.95

small shallot
$12.99/1kg
need 1 itemShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

lacinato kale
$42.90/1kg
need 90 gRed Curly Kale 100g$4.29closest match
Pak'nSave$42.90/1kg$4.29·
New World$4.99·
Woolworths NZN/A

dried cranberries
$14.60/1kg
need 20 gPams Sweetened Dried Cranberries 1kg$2.19real special
Pak'nSave$14.60/1kg$2.19·
New World$23.67/1kg$3.55·
Woolworths NZN/A
Buy at
Woolworths NZ$18.99

apple cider vinegar
$4.00
need 60 mlWoolworths apple cider vinegar 1Lclosest match
Woolworths NZ$4.00·
Pak'nSave$0.52/100ml$3.89·
New World$0.60/100ml$4.49

Dijon mustard
$4.39
need 2 tspWoolworths mustard dijon 200g
Woolworths NZ$4.39·
Pak'nSave$2.64/100g$4.49·
New World$2.90/100g$5.79

maple syrup
$9.40
need 5 mlWoolworths maple syrup 250ml
Woolworths NZ$9.40·
New World$4.72/100ml$9.99·
Pak'nSaveN/A

canned white beans
$1.20
need 425 gWoolworths beans butter 420g
Woolworths NZ$1.20·
New World$8.73/1kg$2.49·
Pak'nSave$6.98/1kg$2.79