Roasted Cauliflower Carbonara

Recipe from BOSH! - 🚀 Flavour | 💪🏻 Protein | 🌱 Fibre · original post · full recipe on bosh.tv

Roasted cauliflower is blitzed with silken tofu, miso and nooch into a silky, cheesy carbonara sauce. Meanwhile, the stem gets roasted with soy and smoked paprika into crispy, smoky "guanciale." It's a creamy, no-waste pasta that uses the whole cauliflower.

Serves 3Kid-friendly
vegandairy-freepastaitalian
More from @bosh.tv

Ingredients

  • cauliflower — florets separated and stem diced1 ea
  • garlic cloves2 ea
  • olive oil45 ml
  • white miso paste15 g
  • lemon — juiced0.5 ea
  • nutritional yeast40 g
  • silken tofu300 g
  • spaghetti200 g
  • soy sauce22 ml
  • smoked paprika5 g
  • maple syrup2.5 ml

Method

  1. Roast the cauliflower Preheat the oven to 200°C fan. Spread the cauliflower florets on a baking tray. Drizzle with olive oil, season with salt and pepper, and toss to coat. Roast for 25 minutes until tender and slightly charred
  2. Roast the ‘guanciale’ Meanwhile, toss the cauliflower stalks with soy sauce, smoked paprika, maple syrup, olive oil, and a good grind of black pepper. Spread on a separate tray and roast for 15 minutes, turning halfway, until crisp and slightly caramelised
  3. Cook the pasta Boil the spaghetti or linguine in salted water according to packet instructions. Drain, reserving a little of the cooking water
  4. Blend the sauce Transfer the roasted cauliflower to a blender. Add the remaining sauce ingredients and pasta water to loosen
  5. Bring it together Return the pasta to the pan. Pour over the carbonara sauce and toss to coat. Add a splash of pasta water to loosen if needed. Taste and adjust seasoning with salt, pepper, or a squeeze more lemon
  6. Serve Pile the pasta into bowls. Top with the smoky roasted ‘guanciale’ and plenty of cracked black pepper. Finish with a drizzle of olive oil

Cooking for a different diet?

Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.

  • Gluten-free

    • 200 g Gluten-free spaghetti instead of spaghetti
    • 22 ml Tamari instead of soy sauce

    Cook the gluten-free spaghetti just to al dente and toss with the sauce straight away, loosening with pasta water.

Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.

Watch it on Instagram

What it costs, and where to buy it

Each item at whichever of your shops sells it cheapest.

Shops to compare

List price at each shop

  • Missing items

    These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.

  • New World

    you pay $40.13 · 64% spare

    $14.53

    missing 3 items

  • Pak'nSaveBest choice

    you pay $30.12 · 43% spare

    $17.08

    missing 3 items

  • Woolworths NZ

    you pay $34.51 · 63% spare

    $12.82

    missing 4 items

$4.84a serve

from $4.84 a serve at New World · 8 of 11 ingredients priced

About $14.53 of ingredients used for 3 serves.

$44.30 across 3 shops · all 11 items priced

New World

$14.53

missing 3 items

you'll pay $40.13 · 64% of it spare

Pak'nSaveBest choice

$17.08

missing 3 items

you'll pay $30.12 · 43% of it spare

Woolworths NZ

$12.82

missing 4 items

you'll pay $34.51 · 63% of it spare

Buy at Pak'nSave$25.04

garlic cloves

$0.65/10g

need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$0.65/10g$2.29·Woolworths NZWoolworths NZ$3.20·New WorldNew World$1.40/10g$4.00

white miso paste

$0.86/100g

need 15 gPams Tomato Paste 150g$1.29

Pak'nSavePak'nSave$0.86/100g$1.29·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A

lemon

$4.49/1kg

need 0.5 itemsLemons 1kg$4.49 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)

Pak'nSavePak'nSave$4.49/1kg$4.49·New WorldNew World$4.99/1kg$4.99·Woolworths NZWoolworths NZ$5.78

nutritional yeast

$3.33/100g

need 40 gPams All Purpose Active Yeast 100g$4.99

Pak'nSavePak'nSave$3.33/100g$4.99·New WorldNew World$3.59/100g$5.39·Woolworths NZWoolworths NZN/A

silken tofu

$1.33/100g

need 300 gCheck Silken Fresh Tofu 100g$3.99

Pak'nSavePak'nSave$1.33/100g$3.99·Woolworths NZWoolworths NZN/A·New WorldNew WorldN/A

Buy at Woolworths NZ$14.38

Buy at New World$4.88

cauliflower

$1.99

need 1 itemStandardreal special 1 pack assumed, quantity unknown (size unknown)

New WorldNew World$1.99·Woolworths NZWoolworths NZ$2.20·Pak'nSavePak'nSave$3.49

smoked paprika

$0.83/10g

need 5 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89

New WorldNew World$0.83/10g$2.89·Woolworths NZWoolworths NZN/A·Pak'nSavePak'nSaveN/A