
Ridiculously Good Air Fryer Chicken Breast
Recipe from Lindsay Ostrom · original post · full recipe on pinchofyum.com
My go-to everyday air fryer chicken breast! Thinly sliced chicken breast pieces, coated to the max in spices, plus a bit of brown sugar and cornstarch, and air fried to golden, juicy perfection.
Ingredients
- paprika — 1 tsp2.5 g
- smoked paprika — ¼ tsp0.6 g
- garlic powder0.5 tsp
- onion powder0.5 tsp
- fine table salt — ¾ tsp4.5 g
- brown sugar — 1 ½ tsp6 g
- cornstarch — 1 tsp2.6 g
- avocado oil — 2 tsp10 ml
- boneless skinless chicken breasts450 g
Method
- Cut each chicken breast into thin, flat pieces (not bite-sized, but something that looks like a thin chicken breast) - often 3-4 thin pieces per breast. Thin chicken is essential! Pat the chicken dry if it has a lot of moisture on it.
- Toss the spices, brown sugar and cornstarch together so they're mixed well; sprinkle the mixture over the chicken pieces in a bowl. Add the oil and toss to thoroughly coat the chicken. You can give it a short rest, but the flavour is excellent even if it goes straight into the air fryer.
- Preheat the air fryer. Place the chicken on the basket in an even layer, leaving a bit of space for air to circulate. Air fry at 415°F (210°C) for 10 minutes; larger pieces need closer to 13 minutes. You're looking for an internal temperature of 165°F (74°C).
- Let it rest for a moment, then slice and enjoy - crisp on the outside, full of flavour and juicy. Great dunked in a gochujang dipping sauce.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Ridiculously Good Air Fryer Salmon
- 300 g Salmon fillets instead of boneless skinless chicken breasts
Leave the salmon fillets whole rather than slicing them, coat in the rub and air fry at 200°C for 7 to 9 minutes until just flaking; watch the sugar does not scorch.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
New Worldyou pay $38.44 · 59% spare
$15.94
missing 1 item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $39.00 · 62% spare
$14.70
missing 2 items
Woolworths NZyou pay $36.86 · 59% spare
$15.04
missing 2 items · $0.34 more
$7.81a serve
from $7.81 a serve at New World · 8 of 9 ingredients priced
About $15.62 of ingredients used for 2 serves.
$44.70 across 3 shops · 8 of 9 items priced · $9.95 more for bigger packs, 68% spare for later
$15.94
missing 1 item
you'll pay $38.44 · 59% of it spare
$14.70
missing 2 items
you'll pay $39.00 · 62% of it spare
$15.04
missing 2 items · $0.34 more
you'll pay $36.86 · 59% of it spare
Buy at
New World$6.97

smoked paprika
$0.83/10g
need 0.6 gMasterFoods Smoked Paprika 35g$2.89
New World$0.83/10g$2.89·
Woolworths NZN/A·
Pak'nSaveN/A

fine table salt
$0.02/10g
need 4.5 gPams Iodised Table Salt 1kg$1.59closest match
New World$0.02/10g$1.59·
Pak'nSave$0.01/10g$1.49·
Woolworths NZ$2.89

brown sugar
$0.50/100g
need 6 gChelsea Soft Brown Sugar 500g$2.49closest match
New World$0.50/100g$2.49·
Pak'nSave$0.42/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.19
Buy at
Pak'nSave$23.78

paprika
$0.57/10g
need 2.5 gMrs Rogers Naturals Eco Ground Paprika 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.88/10g$2.89

onion powder
$0.57/10g
need 0.5 tspMrs Rogers Naturals Eco Onion Powder Fine 40g$2.29closest match
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
Woolworths NZ$2.70·
New World$0.66/10g$2.89

avocado oil
$3.80/100ml
need 10 mlGrove Cold Pressed Avocado Oil 100ml$18.99closest match
Pak'nSave$3.80/100ml$18.99·
Woolworths NZ$12.00·
New World$5.40/100ml$13.49
Buy at
Woolworths NZ$13.95

garlic powder
$2.70
need 0.5 tspWoolworths garlic powder 50g
Woolworths NZ$2.70·
Pak'nSave$0.57/10g$2.29·
New World$0.64/10g$2.89

boneless skinless chicken breasts
$3.75
need 450 g3 × Tegel free range chicken breast shaved 200gclosest match
Woolworths NZ$3.75·
Pak'nSave$19.53/1kg$8.79·
New World$19.98/1kg$8.99
Not priced
- cornstarch · 2.6 g