
Red Cabbage Salad
Recipe from Mediterranean Food & Diet | Easy Recipes | Suzy Karadsheh · original post · full recipe on themediterraneandish.com
Crunchy shredded red cabbage with apples, shallots and walnuts in a sweet and tangy apple cider vinaigrette. One bowl, 15 minutes, no cooking.
Ingredients
- apple cider vinegar60 ml
- honey21 g
- dijon mustard1 tsp
- garlic clove — minced1 ea
- extra virgin olive oil120 ml
- red cabbage — cored and shredded1 ea
- shallots — halved and thinly sliced2 ea
- walnuts — roughly chopped100 g
- apples — quartered and thinly sliced360 g
Method
- Make the vinaigrette: in a small bowl, whisk the apple cider vinegar, honey and mustard, then add the garlic. While whisking continuously, drizzle in the olive oil until well emulsified. Season to taste with kosher salt and black pepper.
- In a large mixing bowl, add the cabbage and shallots, pour about half of the vinaigrette over and toss so the cabbage is well coated.
- Add the apples and walnuts and toss again. Taste and adjust the seasoning. Keep any remaining vinaigrette in the fridge for up to 4 days. To make ahead, add the apples and walnuts just before serving so they stay crisp.
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Vegan
- 15 ml Maple syrup instead of honey
Whisk the maple syrup into the vinegar and mustard in place of the honey; nothing else changes.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
- Has every item
Pak'nSaveBest choiceyou pay $85.81 · 64% spare
$31.23
no items missing
New Worldyou pay $89.74 · 61% spare
$35.43
no items missing · $4.20 more
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Woolworths NZyou pay $49.87 · 39% spare
$30.20
missing 1 item
$5.07a serve
$5.07 a serve, cheapest at Pak'nSave
About $30.44 of ingredients used for 6 serves.
$85.03 across 2 shops · all 9 items priced · $4.11 more for bigger packs, 64% spare for later
$31.23
no items missing
you'll pay $85.81 · 64% of it spare
$35.43
no items missing · $4.20 more
you'll pay $89.74 · 61% of it spare
$30.20
missing 1 item
you'll pay $49.87 · 39% of it spare
Buy at
Pak'nSave$76.64

honey
$1.74/100g
need 21 gArataki Multi-Flora Honey 100g$8.69closest match
Pak'nSave$1.74/100g$8.69·
Woolworths NZ$4.69·
New World$2.56/100g$6.39

garlic clove
$0.65/10g
need 1 itemMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

extra virgin olive oil
$2.00/100ml
need 120 mlLupi Cold Extracted Extra Virgin Olive Oil 500ml$9.99closest matchreal special
Pak'nSave$2.00/100ml$9.99·
Woolworths NZ$10.65·
New World$2.20/100ml$10.99

shallots
$12.99/1kg
need 2 itemsShallots 1kg$12.99 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.99/1kg$12.99·
Woolworths NZ$13.49·
New World$13.99/1kg$13.99

walnuts
$3.89/100g
need 100 gWalnuts 100g$38.90
Pak'nSave$3.89/100g$38.90·
New World$3.99/100g$39.90·
Woolworths NZN/A

apples
$3.39/1kg
need 360 gPams Diced Apples 1kg$1.29closest match
Pak'nSave$3.39/1kg$1.29·
New World$3.66/1kg$1.39·
Woolworths NZ$5.50
Buy at
Woolworths NZ$8.39

apple cider vinegar
$4.00
need 60 mlWoolworths apple cider vinegar 1Lclosest match
Woolworths NZ$4.00·
Pak'nSave$0.52/100ml$3.89·
New World$0.60/100ml$4.49

dijon mustard
$4.39
need 1 tspWoolworths mustard dijon 200g
Woolworths NZ$4.39·
Pak'nSave$2.64/100g$4.49·
New World$2.90/100g$5.79
