
Pork Stir Fry with Green Beans
Recipe from Nagi & Dozer - RecipeTin Eats · original post
A simplified version of the popular Szechuan dish Stir Fried Green Beans with Minced Pork. Same flavour punch but made with everyday ingredients. Has intense flavour so you won't miss the sauciness of usual stir fries. Mix it up with rice then eaten with a spoon - forget chopsticks! Don’t skip charring the beans, it's the defining feature of this stir frySpiciness: Mild. Similar - try the Japanese version of this dish, on RecipeTin Japan!
Ingredients
- green beans300 g
- pork mince220 g
- small onion — finely chopped0.5 ea
- garlic cloves — finely chopped2 ea
- fresh ginger — finely chopped10 g
- peanut oil — 2 ½ tbsp50 ml
- dark soy sauce — 1 tbsp20 ml
- Shaoxing wine1 tbsp
- white sugar — 1 tsp4.3 g
- chilli garlic sauce1.5 tsp
- red chilli — sliced1 ea
Method
- Sauce - Mix Sauce ingredients in a bowl.
- Trim the stem end of the beans, then chop into 2 - 2.5cm / 4/5 - 1" pieces.
- Char Beans: Heat 1 1/2 tbsp oil in a heavy based skillet over high heat (I use cast iron) until smoking. Add beans, spread out to cover base. Leave for 1 minute. Quick stir, spread out, cook for 30 seconds. Stir, then leave for 30 seconds, then repeat once more (so 2 1/2 minutes in total cook time) until beans are charred but tender crisp (not withered and floppy). Remove into bowl.
- Sauté aromatics - Turn heat down to medium high, add 1 tbsp oil. Add onion, then garlic and ginger. Cook for 1 minute until edges of onion are golden.
- Cook pork - Turn heat back up to high. Add pork and cook, breaking it up as you go. Cook for 2 minutes until the pork is cooked through, then add Sauce. Cook for 30 seconds, then add beans and stir for another 30 seconds.
- Serve over rice. Garnish with slices of large red chilli (it's mild), entirely optional. To eat, mix the pork into the rice then eat it with a spoon - forget chopsticks for this one! (For a low carb, low cal option, try Cauliflower Rice)
Cooking for a different diet?
Swaps that keep this dish what it is. The prices on this page are for the recipe as written.
Pescatarian
Prawn Stir Fry with Green Beans
- 300 g Raw peeled prawns instead of pork mince
Chop the prawns roughly and stir-fry them for 1 to 2 minutes until just pink before adding the sauce, then finish as written.
Vegetarian
Tofu Stir Fry with Green Beans
- 220 g Firm tofu instead of pork mince
Press the tofu, crumble it and fry over high heat for 4 to 5 minutes until golden before adding the sauce, instead of the 2 minutes for pork.
Vegan
Tofu Stir Fry with Green Beans
- 220 g Firm tofu instead of pork mince
Press the tofu, crumble it and fry over high heat for 4 to 5 minutes until golden before adding the sauce, instead of the 2 minutes for pork.
Gluten-free
- 20 ml Tamari instead of dark soy sauce
- 15 ml Dry sherry instead of shaoxing wine
Nothing changes in the cooking.
Swaps are suggestions — check labels if you are cooking for an allergy.
Watch it on Instagram
What it costs, and where to buy it
Each item at whichever of your shops sells it cheapest.
Shops to compare
List price at each shop
Missing items
These totals leave part of the list out, so a lower one isn't a cheaper shop.
Pak'nSaveBest choiceyou pay $33.22 · 41% spare
$19.50
missing 1 item
Woolworths NZyou pay $40.11 · 56% spare
$17.47
missing 2 items
New Worldyou pay $35.98 · 54% spare
$16.54
missing 3 items
$9.75a serve
from $9.75 a serve at Pak'nSave · 10 of 11 ingredients priced
About $19.50 of ingredients used for 2 serves.
$35.31 across 3 shops · all 11 items priced · $0.10 more for bigger packs, 49% spare for later
$19.50
missing 1 item
you'll pay $33.22 · 41% of it spare
$17.47
missing 2 items
you'll pay $40.11 · 56% of it spare
$16.54
missing 3 items
you'll pay $35.98 · 54% of it spare
Buy at
Pak'nSave$20.08

small onion
$2.99/1kg
need 0.5 itemsLoose Red Onions 1kg$2.99closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$2.99/1kg$2.99·
New World$3.29/1kg$3.29·
Woolworths NZ$3.60

garlic cloves
$0.65/10g
need 2 itemsMrs Rogers Naturals Eco Ground Cloves 35g$2.29closest match 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$0.65/10g$2.29·
Woolworths NZ$3.20·
New World$1.40/10g$4.00

fresh ginger
$3.59/1kg
need 10 gGinger 1kg$3.59
Pak'nSave$3.59/1kg$3.59·
Woolworths NZ$3.49·
New World$8.99/1kg$8.99

peanut oil
$0.38/100ml
need 50 mlPams Canola Oil 100ml$1.89
Pak'nSave$0.38/100ml$1.89·
New World$0.42/100ml$2.09·
Woolworths NZ$3.10

Shaoxing wine
$0.48/100ml
need 1 tbspDouble Phoenix Cooking Wine 640ml$3.09
Pak'nSave$0.48/100ml$3.09·
Woolworths NZN/A·
New WorldN/A

white sugar
$0.39/100g
need 4.3 gPams White Sugar 100g$1.95
Pak'nSave$0.39/100g$1.95·
New World$0.50/100g$2.09·
Woolworths NZ$2.49

chilli garlic sauce
$0.29/100g
need 1.5 tspPams Tomato Sauce 100g$1.69
Pak'nSave$0.29/100g$1.69·
New World$0.35/100g$1.99·
Woolworths NZ$3.49

red chilli
$12.95/1kg
need 1 itemCheck Red Chilli Vegetables 1kg$2.59 1 pack assumed, quantity unknown (sold by weight)
Pak'nSave$12.95/1kg$2.59·
Woolworths NZ$9.00·
New WorldN/A
Buy at
Woolworths NZ$11.74

pork mince
$8.25
need 220 gWoolworths Nz pork mince free farmed 13% fat 500gclosest matchreal special
Woolworths NZ$8.25·
Pak'nSave$22.48/1kg$8.99·
New World$24.98/1kg$9.99

dark soy sauce
$3.49
need 20 mlHigh Mark soy sauce dark 550ml
Woolworths NZ$3.49·
Pak'nSaveN/A·
New WorldN/A
Buy at
New World$3.49

green beans
$4.65/1kg
need 300 gPams Whole Baby Frozen Green Beans 1kg$3.49closest matchreal special
New World$4.65/1kg$3.49·
Pak'nSave$5.53/1kg$4.15·
Woolworths NZN/A